Blog

Ako pripraviť deti na leto

Máme pre vás pár tipov ako zaručiť, aby si deti počas prázdnin na knihu nielen spomenuli, ale sa na čítanie aj tešili. Priamo od Stanky Opátovej, ktorá o svojich čitateľských aktivitách hovorila na webinári Krajiny čitateľov.
Čítať ďalej

Hľadáte knižky?

Počas každého týždňa Prečítaného leta tu budete nachádzať naše overené tipy na knihy pre vás a vaše decká. Takto sa v nich môžete zorientovať.
Čítať ďalej

Témy Prečítaného leta 2022

Ahojte priatelia! Vítame vás v ďalšom ročníku prázdninového knižkohrania s názvom Prečítané leto. Čo nás čaká? Dúfame, že príjemne strávené leto plné oddychu, výletov, zábavy a čítania.
Čítať ďalej

Dovidenia leto!

Neviem ako u vás, ale my sme tradične nestihli ani polovicu našich predprázninových plánov. Zato sme si ale leto krásne užili: výletovali sme, piknikovali, oddychovali a veľa čítali. Pevne dúfame, že ste to tak mali podobne aj u vás doma.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O vytrvalosti

Vitajte v závere Prečítaného leta! Vybrali sme pre vás knihy s témou O vytrvalosti. Ak ste totiž vydržali celé prázdniny v pohode a zdraví, medailu za vytrvalosť si určite zaslúžite.
Čítať ďalej

Skanzeny, pikniky a pohoda

V predposlednom týždni Prečítaného leta vám prajeme dobrú chuť, veľa oddychu a zábavy. Či už vyrazíte na prehliadku skanzenu, alebo budete piknikovať s dekou a dobrým jedlom. Dôležité je, že si to všetci spolu užijete.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O piknikoch

Priatelia, prázdniny a leto sa pomaly preklápajú do svojej záverečnej časti. Pravdu povediac, aj nám energia už viditeľne ubúda. Preto sme pre vás na ôsmy týždeň Prečítaného leta vybrali tému doslova oddychovú.
Čítať ďalej

Pre kráľovné a rytierov

Hradov a zámkov je na Slovensku ako maku. Väčšinou sú dobre dostupné, čo je ideálne na prechádzky s kočiarikom alebo bábätkom v nosiči či šatke. Často majú bohatý prázdninový program, špeciálne pre staršie deti. To sú dôvody, prečo sú obľúbenými výletnými cieľmi.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O hradoch

Hrady, zámky, rytierske súboje, mocné kráľovné, kráľovské hostiny, princezné a princovia... to všetko sa zmestí do kníh na našu siedmu letnú tému.
Čítať ďalej

Pozrite sa s nami pod zem

Rok 2021 je Medzinárodným rokom jaskýň a krasu. Na Slovensku máme veľmi veľa jaskýň, ktoré sú obľúbeným výletným miestom pre malých aj veľkých. Téma O jaskyniach teda do Prečítaného leta rozhodne patrí.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O jaskyniach

Tma je jednou z našich obľúbených tém. Tentokrát sme sa temné veci rozhodli poňať trošku viac pri zemi. Vlastne, rovno pod zemou!
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O jazerách

Tie najlepšie letné dobrodružstvá sa nezaobídu bez vody. Jazerá, kúpaliská, potoky... voda má takmer magickú schopnosť priťahovať malých aj veľkých.
Čítať ďalej

Vláčikom do Modry

Ak ešte nemáte plán na víkendový výlet, môžete si skúsiť vybrať z množstva železničných zaujímavostí na Slovensku. Niekdedy je totiž aj cesta cieľ.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O zastávkach

Každý rok vyberáme aspoň jednu tému, ktorá je nejako spojená s dopravnými prostriedkami. Snáď sa nám to v týždni O zastávkach podarilo.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O stopách

Tretí týždeň Prečítaného leta budeme pátrať spolu s detektívmi, rozoznávať stopy zvierat, hľadať indície, lúštiť hádanky... To všetko s knihou v ruke.
Čítať ďalej

Najlepší výhľad na oblohu majú hvezdárne

Našou odporúčanou cestovateľskou aktivitou na tento týždeň je návšteva hvezdární. Máme ich na Slovensku pomerne dosť. Nachádza sa nejaká aj blízko vášho domova?
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O dáždnikoch

Prší, prší, len sa leje? Alebo svieti slniečko? V oboch prípadoch sa vám dáždnik (alebo slnečník) zíde. Knihy, ktoré sme pre vás vybrali, sa hodia do každého počasia. A s počasím súvisia aj naše tipy na výletovanie.
Čítať ďalej

Pripravení na cesty?

Pre všetkých malých aj veľkých dobrodruhov má výborné rady portál hiking.sk, ktorý je tento rok našim prázdniovým partnerom na cesty. Vybrali sme pre vás články, ktoré by ste si mali rozhodne prečítať skôr, ako sa za vlastným dobrodrožstvom vydáte.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O batohoch a kufríkoch

Tri, dva, jedna... ŠTART! Priatelia, začína šiesty ročník Prečítaného leta! Najskôr si treba všetko pekne naplánovať a zbaliť do batohov a kufrom všetko potrebné. Ale nezabudnite si vždy pribaliť aj nejakú knihu! Vo vlakoch, pri oddychu na túrach, či piknikoch sa vám zíde.
Čítať ďalej

Prázdninový kalendár Prečítaného leta 2021

Aj tento rok máme pre vás obľúbenú brožúrku! Tentokrát je to niečo, čo vám pomôže v plánovaní letných dobrodružstiev. Nech sa páči, predstavujeme vám Prázdninový kalendár Prečítaného leta 2021.
Čítať ďalej

Knižné odporúčania 2021

Aké témy sme si pre vás v tomto roku pripravili? Pozrite si aj naše tipy na knihy k jednotlivým témam.
Čítať ďalej

Ako prihlásiť vašu knižnicu do Prečítaného leta

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! V článku nájdete návod, ako sa stať členom našej veľkej prázdninovej rodiny.
Čítať ďalej

Webinár Prečítané leto v knižniciach

Ešte pred začiatkom prázdnin sme si pre vás pripravili malú chuťovku: webinár o Prečítanom lete v knižniciach. Je určený primárne knižniciam. Ak ste však z materského centra, škôlky či školy, radi vás tiež privítame. Možno vás overené tipy našich hostí inšpirujú k vlastným originálnym nápadom.
Čítať ďalej

Ďakujeme a dovidenia!

Poďakovanie a posledná rozlúčka s letom 2020.
Čítať ďalej

Krajina príbehov: Čarovné zaklínadlo

Kto iný by mohol poznať viac kníh, než knihovníčka? Janka Korčeková z obľúbeného blogu Knihovníčkin svet pre nás napísala recenziu o knihe plnej príbehov z iných kníh.
Čítať ďalej