Blog

Knihy na týždeň O tajných uličkách

Leto a prázdniny v meste vedia ponúknuť veľa dobrodružstiev. Určite ste už boli vo všetkých zákutiach vášho mesta? Vyberte sa s deťmi na prieskum známeho aj neznámeho. Zdvihnite hlavy a pozrite si štíty budov. Možno objavíte niečo, čo ste si doteraz poriadne nevšimli. 
Čítať ďalej

Cestovanie s deťmi? Áno, prosím!

Máte chuť vyraziť s deťmi do sveta? Smelo do toho! Nové miesta, chute, vône a zážitky nám pomáhajú prekonávať stereotyp a prichádzať na iné myšlienky. Skrátka - byť šťastnejší.
Čítať ďalej

Veronika z paneláku - kniha (aj) pre športových nadšencov

Veroniku Velez Zuzulovú určite poznáte. Táto kniha je inšpirovaná jej skutočným životom. Hovorí o bežných problémoch aj tých lyžiarskych. Čo si o knihe myslí dvanásťročná Tamarka sa dozviete v našej ďalšej detskej recenzii.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O panelákoch

Slovenské mesto bez panelákov? To by nešlo. Či už sú tie vaše sivé monumenty alebo farbami hýriace kvádre, natrvalo sú zapísané do našej existencie. A tak sa objavujú nielen v pesničkách a filmoch, ale aj v knihách. 
Čítať ďalej

Súťaže o (najlepších) každodenných čitateľov 

Zabudnite na súťaže Kto prečíta najviac. Naopak, nesúťažte! Vďaka nesúťaženiu tvoríte svet, v ktorom sa číta jednoducho preto, lebo knihy sú mňam. Dobre vám poslúži hra. Do nej môže ľahko prispievať každé jedno dieťa s každou jednou knihou.
Čítať ďalej

Ako sa vďaka Finovi ryby konečne môžu bicyklovať

Každý rok v Prečítanom lete ponúkame knižné recenzie od blogeriek a iných dospelákov. Tentoraz sme sa rozhodli osloviť priamo deti. Aké knihy si vybrali a čo si o nich myslia? Sledujte našu rubriku Deti odporúčajú. 
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O fontánach

Juchú! Je tu prvý týždeň Prečítaného leta a s ním aj naša a vaša najobľúbenejšia téma: voda! Tentoraz voda, ktorú nájdete žblnkať na námestiach a uliciach miest.
Čítať ďalej

Plagát Abeceda Prečítaného leta 2022

Mravce v stane, čítanie na Strome, Tričko od zmrzliny? Toto všetko patrí k letným zážitkom, na ktoré budete určite spomínať. Máte chuť si všetky svoje prázdninové dobrodružstvá s nami zapísať? Pripravili sme pre vás plagát Abeceda Prečítaného leta!
Čítať ďalej

Ako pripraviť deti na leto

Máme pre vás pár tipov ako zaručiť, aby si deti počas prázdnin na knihu nielen spomenuli, ale sa na čítanie aj tešili. Priamo od Stanky Opátovej, ktorá o svojich čitateľských aktivitách hovorila na webinári Krajiny čitateľov.
Čítať ďalej

Hľadáte knižky?

Počas každého týždňa Prečítaného leta tu budete nachádzať naše overené tipy na knihy pre vás a vaše decká. Takto sa v nich môžete zorientovať.
Čítať ďalej

Témy Prečítaného leta 2022

Ahojte priatelia! Vítame vás v ďalšom ročníku prázdninového knižkohrania s názvom Prečítané leto. Čo nás čaká? Dúfame, že príjemne strávené leto plné oddychu, výletov, zábavy a čítania.
Čítať ďalej

Dovidenia leto!

Neviem ako u vás, ale my sme tradične nestihli ani polovicu našich predprázninových plánov. Zato sme si ale leto krásne užili: výletovali sme, piknikovali, oddychovali a veľa čítali. Pevne dúfame, že ste to tak mali podobne aj u vás doma.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O vytrvalosti

Vitajte v závere Prečítaného leta! Vybrali sme pre vás knihy s témou O vytrvalosti. Ak ste totiž vydržali celé prázdniny v pohode a zdraví, medailu za vytrvalosť si určite zaslúžite.
Čítať ďalej

Skanzeny, pikniky a pohoda

V predposlednom týždni Prečítaného leta vám prajeme dobrú chuť, veľa oddychu a zábavy. Či už vyrazíte na prehliadku skanzenu, alebo budete piknikovať s dekou a dobrým jedlom. Dôležité je, že si to všetci spolu užijete.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O piknikoch

Priatelia, prázdniny a leto sa pomaly preklápajú do svojej záverečnej časti. Pravdu povediac, aj nám energia už viditeľne ubúda. Preto sme pre vás na ôsmy týždeň Prečítaného leta vybrali tému doslova oddychovú.
Čítať ďalej

Pre kráľovné a rytierov

Hradov a zámkov je na Slovensku ako maku. Väčšinou sú dobre dostupné, čo je ideálne na prechádzky s kočiarikom alebo bábätkom v nosiči či šatke. Často majú bohatý prázdninový program, špeciálne pre staršie deti. To sú dôvody, prečo sú obľúbenými výletnými cieľmi.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O hradoch

Hrady, zámky, rytierske súboje, mocné kráľovné, kráľovské hostiny, princezné a princovia... to všetko sa zmestí do kníh na našu siedmu letnú tému.
Čítať ďalej

Pozrite sa s nami pod zem

Rok 2021 je Medzinárodným rokom jaskýň a krasu. Na Slovensku máme veľmi veľa jaskýň, ktoré sú obľúbeným výletným miestom pre malých aj veľkých. Téma O jaskyniach teda do Prečítaného leta rozhodne patrí.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O jaskyniach

Tma je jednou z našich obľúbených tém. Tentokrát sme sa temné veci rozhodli poňať trošku viac pri zemi. Vlastne, rovno pod zemou!
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O jazerách

Tie najlepšie letné dobrodružstvá sa nezaobídu bez vody. Jazerá, kúpaliská, potoky... voda má takmer magickú schopnosť priťahovať malých aj veľkých.
Čítať ďalej

Vláčikom do Modry

Ak ešte nemáte plán na víkendový výlet, môžete si skúsiť vybrať z množstva železničných zaujímavostí na Slovensku. Niekdedy je totiž aj cesta cieľ.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O zastávkach

Každý rok vyberáme aspoň jednu tému, ktorá je nejako spojená s dopravnými prostriedkami. Snáď sa nám to v týždni O zastávkach podarilo.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O stopách

Tretí týždeň Prečítaného leta budeme pátrať spolu s detektívmi, rozoznávať stopy zvierat, hľadať indície, lúštiť hádanky... To všetko s knihou v ruke.
Čítať ďalej

Najlepší výhľad na oblohu majú hvezdárne

Našou odporúčanou cestovateľskou aktivitou na tento týždeň je návšteva hvezdární. Máme ich na Slovensku pomerne dosť. Nachádza sa nejaká aj blízko vášho domova?
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O dáždnikoch

Prší, prší, len sa leje? Alebo svieti slniečko? V oboch prípadoch sa vám dáždnik (alebo slnečník) zíde. Knihy, ktoré sme pre vás vybrali, sa hodia do každého počasia. A s počasím súvisia aj naše tipy na výletovanie.
Čítať ďalej