O odvahe, nádeji a čerešni

Deti odporúčajú je séria recenzií priamo od mladých čitateliek a čitateľov. Čo si o knihách myslia decká, ktorým je určená? Spýtali sme sa priamo našich detských knihomoľov.

Tamarka (12 rokov) je už poriadne skúsenou čitateľkou s vyhraneným vkusom na knihy. Bavia ju zázračné svety, nadprirodzené schopnosti, príbehy o jej rovesníkoch a postavy s príbehom. Jej obľúbenými sú Ničnever, Maxi Einsteinová, Magický Expres či Tajomná lekáreň.

Na tento týždeň si vybrala knihu Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou.

mala ciara 40.png

Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou je príbeh o deväťročnej Mafalde, ktorá pre zriedkavé ochorenie postupne prichádza o zrak. Najprv má samozrejme strach. Bojí sa, ako bude žiť v tme. Už nebude môcť robiť veci, ktoré má rada. Rozhodne sa napísať si zoznam všetkého, o čo kvôli chorobe príde. V zozname sú aj tie najobyčajnejšie veci, aké si len 10ročné dievča vie predstaviť, napríklad: „Vyliezť na čerešňu pri škole. Spočítať všetky hviezdy na oblohe. Objaviť na chodníku úseky, z ktorých keď spadneš, skončíš v láve a zomrieš. Zahrať si futbal s chlapcami...“

Celé je to nafigu. Našťastie, blízkosť dobrých ľudí alebo aj zvierat, zmení jej pohľad na osud, ktorý ju čaká.

Kniha je rozdelená na časti podľa toho, na koľko metrov ešte Mafalda vidí čerešňu na školskom dvore. Postupne tak s Mafaldou odrátavame čas do tmy.

Autorkou príbehu je Paola Peretti, ktorá svoj vlastný životný príbeh skryla do Mafaldinho osudu.


Páči sa mi, že nám príbeh dáva odvahu nevzdávať sa aj napriek ťažkostiam, ktoré nás môžu stretnúť. Napriek smutnej téme, sa príbeh číta ľahko.

P.S. Ak si aj myslíte, že je váš život nanič, skúste si ten Mafaldin zažiť aspoň v knihe. Možno sa vám ten váš bude nakoniec zdať celkom fajn.

mala ciara 40.png

Paola Peretti: Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou
ilustrácie: Carolina Rabei
vydal: Fortuna Libri, 2019

vzdialenost medzi mnou a ceresnou clanok (1).pngvzdialenost medzi mnou a ceresnou clanok (2).png