Vláčikom do Modry

Ak ešte nemáte plán na víkendový výlet, môžete si skúsiť vybrať z množstva železničných zaujímavostí na Slovensku. Niekdedy je totiž aj cesta cieľ.

Určite viete, že vlaky sú pre deti fascinujúce. Možno ste aj vy sledovali v detstve príbehy modrej lokomotívy Tomáša. Alebo ešte stále ponáze naspamäť text leporela Zdeňka Milera O veselej mašinke. Na vlakoch je skrátka niečo magické.

Pre milovníkov histórie a vyhliadkových jázd tu máme Čiernohorskú železnicu, Oravskú lesnú železnicu, Historická lesná úvraťová železnica na Kysuciach, parnú zubačku v Tisovci alebo vyskúšajte Košickú detskú historickú železnicu.

Najviac vlakových tunelov si jednoznačne užijete na tratiach v okolí Banskej Bystrice. Tým najdlhším jednokoľajovým je Čremošniansky tunel pri Vrútkach.
A naopak, ak máte radi pekné rozhľady, stále viete nájsť množstvo funkčných či historických viaduktov. Napríklad tento Chmarošský pri Telgárte je určite najviac fotogenický. Odporúčame!

Vlaky môžete obdivovať aj v technických múzeách. V Zvolene nájdete celý vojenský pancierový vlak. Ak budete v okolí Zvolena 7. augusta, určite si nenechajte ujsť možnosť zviesť sa parným vlakom počas oslavy 150 rokov trate Zvolen - Fiľakovo.

Tak čo, nalákali sme vás na cestu vlakom? Určite si nezabudnite zbaliť nejakú lahodnú desiatu a dobrú knihu. Vidíme sa na zastávke!