5. týždeň: O tichu a načúvaní

Piaty letný týždeň ešte pri stromoch a v lesoch pokojne ostaňme. Kde inde sa dá najlepšie vychutnať ticho, ako práve v lesoch? Kľudný kútik na oddych si však môžete nájsť aj doma. Môže to byť chvíľka, kým sa zobudia ráno deti.
Započúvajte sa do ticha. Objavíte v ňom množstvo zvukov, ktoré bežne nevnímate. Vzdialený brechot psa, vietor v korunách, váš vlastný dych alebo šušťanie stránok knihy.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Pre najmenšie detičky tu máme novinku Nina ide spinkať. Je to leporelo, ktoré Krajina čitateľov vymyslela pre deti a ich unavených rodičov na večerné zaspávanie. Ninka sa chystá do postieľky, ale predtým ešte musí niečo urobiť. Potrebuje svoju obľúbenú dečku, plienku, knižku… Žiadne z vecí sa jej však nepodarí získať. Našťastie ju pred plačom a zlosťou zachráni mama, ktorá jej pomôže. Nakoniec sa uložia spolu a celá izba sa konečne ponorí do nočného ticha.
Kniku o uspávacích rituáloch napísala logopedička Svetlana Kapalková a nakreslil Martin Krkošek. Slová a vety sú špeciálne zostavené pre potreby slovenských detí od 1 roka. Sloveso „daj“ je totiž jedným z prvých, ktoré sa naše deti naučia. Ale ak máte doma aj čerstvých prváčikov, pokojne im knihu požičajte. Môžu ju predčítať svojim malým súrodencom.

Obrázkové knihy (picture books) majú zázračnú schopnosť. Vedia aj menším deťom vysvetliť ťažké témy. Noe, ktorý žije s ockom na kraji ostrova, sa cíti veľmi sám a ticho v ich domácnosti by sa dalo krájať. Keď objaví malú veľrybu na brehu, neváha a zachráni ju aj seba. Odnesie ju k sebe domov. Ale vaňa je pre novú veľrybiu kamarátku tesná a tak ju spolu s ockom vrátia do oceánu. Našťastie sa ale Noe môže odteraz o všetkom rozprávať so svojim ockom. Búrka a veľryba je kniha o priateľstve a aj o tom, ako si my rodičia občas pre prácu (alebo „dôležitejšie“ problémy) nevšímame potreby svojich detí.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Na vrchol kopca je knižka, ktorá má navonok veľmi jednoduchý príbeh, málo textu a veľa ilustrácií. Preto sme ju aj zaradili do prváčikovskej kategórie. Ale pozor! Táto nad bežnými knihami pre deti zvysoka vyčnieva: je to totiž zážitok pre rodičov. Ide v podstate iba o záznam toho ako pani Jazvecová každú nedeľu chodieva na kopec. Cestou zbiera huby, ktoré neskôr niekomu venuje, počúva vtáky alebo sa iba tak díva. Keď sa k nej neskôr pridá malý Leo, začne o hubách, o počúvaní a o dívaní sa učiť aj jeho. Neskôr si všimnete, že Leo rastie a pani Jazvecová začína strácať dych, no naďalej na kopec chodia spolu. Keď pani Jazvecová už nemá síl vyjsť až hore, Leo jej z výletov nosieva poklady. Keď sa k nemu raz pridá malý zajo, presne viete čo sa bude diať.
Na vrchol kopca je teda kniha o čase, ktorý trávime s našimi blízkymi. Je o odovzdávaní dedičstva, o tom, čo po sebe deťom nechávame. Každopádne, tak ako Leo, aj vaše deti budú v príbehu vnímať hlavne to dobrodružstvo objavovania a kopce s výhľadmi. Vy – tak ako pani Jazvecová – budete vedieť, že ten kopec raz ostane iba im, a že najdôležitejšie zo všetkého teraz je naučiť ich počúvať a dívať sa. Uff!

Príbehy malého chlapca z kmeňa Siouxov možno poznáte z telky. Teraz si ich môžete užiť v sérii komiksových kníh. Rozprávanie je to dobrodružné, trochu indiánsky mystické. Yakari spolu s priateľmi objavuje majestnátnosť a krásu prírody a živočíchov v krajine kde žijú. Do tichého týždňa sme vybrali Yakari a Veľký Orol. Je to výborné čítanie pre deti pokojne od 5 rokov. Aj preto, že dej sa viac posúva obrázkami než slovami. A nakoniec, téma prírody a zvierat baví takmer každé dieťa.

Ešte jednu knihu pre milovníkov prírody sme vybrali. Malý vlk s veľkým srdcom môže decká zaujať príbehom a2 zároveň aj popisom reálneho vlčieho života. Kniha od poľského autora sa totiž drží skutočnosti tak, ako je to len možné. Malý vlk sa narodí do vlčej svorky ako tretie, trošku slabšie vĺča. Jeho bratia sú silnejší, ale Oriešok má niečo naviac: múdru hlavičku. Premýšľaním a dobrým pozorovacím talentom dokáže vyvážiť svoj najväčší vlčí nedostatok: nemá totiž čuch. Zato dokáže výborne počuť a vidieť. Dokonca sa naučí rozumieť reči ostatných zvierat a ľudí.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Pre začínajúcich čitateľov tu máme skvelú kamarátsku dvojicu Lindu a Gusta. Linda je odvážne desaťročné dievča, ktoré sa odvážne vôbec necíti a napriek tomu sa odvážne snaží konať. Gusto je zase zatúlaný tapír, vyľakané zvieratko. Keď nakoniec Gusto u Lindy nájde nový domov, začnú spolu zažívať veľa srandovných dobrodružstiev – učiť sa tancovať flamenco, plávať, kadečo. Táto dvojica vás bude veľmi baviť.

Aňa Zipsaňa je knižočka, ktorú aktuálne nájdete len v knižniciach. Odporúčame ju od približne desať rokov. Napriek hravej a možno až detskej obálke je totiž v skutočnosti o zložitej situácii, v ktorej sa ocitla hlavná hrdinka Aňa. Jej mama si našla nového priateľa a po nasťahovaní sa k nemu domov Aňa získa nielen nevlastného otca, ale aj nevlastných bratov. Na túto veľkú zmenu zareaguje svojrázne – prestane rozprávať. Obálka knihy teda trochu zavádza. Vyžaduje si v skutočnosti trochu zrelšieho čitateľa. Je však zároveň veľmi autentická, vtipná a nesnaží sa poučovať. Také sú najlepšie.

Do kategórie kníh, ktoré vás zaručene ohúria v akomkoľvek veku, radíme aj fantastickú Takto počujem. Ukrajinské duo Rmanyšyn a Lesiv ponúkajú kreatívny pohľad na všetko, čo so zvukom a počúvaním súvisí. Dozviete sa naozaj veľa nových vecí, a aj takých, ktoré ku zvukom na prvý pohľad/počutie možno nepatria. Zároveň je to veľmi atraktívna kniha, ktorá vás privedie k súčasnému umeniu. Tento kúsok sa bude dobre vynímať aj na vašej polici.

Pre deti od 11 rokov tu máme vynikajúci tip od našej obľúbenej Kate Di Camillo. Pani Kate píše fantasticky: používa zvláštne krátke vety a jej dej sa vždy odrazu zvrtne a roztancuje do úplne nečakaných smerov. O Kúzelníkovom slonovi vravievame, že je to úvod do magického realizmu pre deti. Ako inak by ste to nazvali vy? Pozrite: hlavný hrdina, sirota, dostane správu, že jeho sestra-dvojča stále žije. Podarí sa mu ju nájsť, no musí nasledovať slona. Slona? Čokoľvek od Di Camillo si spokojne dajte aj vy. Píše hlavne pre dospievajúcich, ale vždy čosi cinkne aj v dospelých. Je to majsterka.

No a nakoniec tínedžeri. Počúvaj nôž je prvá kniha výbornej dystopickej trilógie. Todd žije v dedine, kde každý môže počuť vaše myšlienky. Žije teda obklopený neustálym hlukom cudzích tajomstiev. Aké prekvapenie, keď objaví bublinu ticha – záhadné dievča Violu. Patrick Ness píše výborne a pred vašimi očami sa otvára desivý svet budúcnosti, od ktorého sa nebudete vedieť odtrhnúť. Napínavý a veľmi originálny príbeh odporúčame čitateľom od 14-15 rokov a samozrejme aj vám, dospelým. Nebudete ľutovať. Veríme, že sa nad touto knihou s vašimi tínedžermi budete mať o čom rozprávať.


Tak vám teda želáme príjemný týždeň. Ešte si vypočujte naše rozprávanie o tipoch z článku a už budeme ticho. Ale len do ďalšej nedele.


A teraz už psst! Nech je všade ticho.