Skanzeny, pikniky a pohoda

V predposlednom týždni Prečítaného leta vás posielame do skanzemov. To sú tie miesta, kde sa zastavil čas. Môžete si v nich pozrieť, ako asi žili naši predkovia pred niekoľkými storočiami alebo ešte ešte dávnejšie.
Hovorí sa, že kuchyňa je srdcom každého domu. Preto aj v tých starovekých nájdete aj miesto na prípravu jedla a ukážky, ako si ľudia pripravovali jedlo bez všetkých tých pomôcok, ktoré dnes máme. Možno sa aj pri prehliadke múzeí dozviete, čo to vlastne tí naši predkovia jedli, pestovali a chovali.

Snáď najznámejšie miesto na prehliadku ľudovej architektúry sú domčeky v dedinke Čičmany. Pomaľované drevenice, ktoré sú dôležitou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva, pozná snáď každý. Svojrázne maľby na stenách domov si veru ľahko zapamätáte na celý život.
Výborné miesta na výlet za minulosťou nájdete aj vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, Šarišskom múzeu v Bardejovských Kúpeloch, Múzeu oravskej dediny v Zuberci alebo v Starej Ľubovni, či Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.
Oveľa viac zaujímavých miest nájdete aj na portáli Slovenskycestovatel.sk.

Ak sa rozhodnete vyjsť si s rodinkou na piknik, máme tu pre vás zásobu receptov z minulých ročníkov Prečítaného leta. V roku 2019 sme celé prázdniny varili a piekli. Sériu článkov s ľahkými receptami od Lucie Grigovej z webu Do poslednej omrvinky nájdete tu: S deťmi v kuchyni.

Keď už budete mať všetky dobroty pod zub pripravené, stačí zbaliť deku a môžete vyraziť. Piknik si viete spraviť aj doma na záhrade, či mestskom parku. Ale ak chcete spojiť piknik s nenáročnou turistikou, vhodné miesto na piknik či opekačku vám pomôže nájsť aj mapa Miesto na piknik.

Na záver vám prajeme dobrú chuť, veľa oddychu a zábavy. Nezabudnite si vybrať knihu na čítanie s deťmi. Možno si vyberiete jednu z našich odporúčaní, alebo svoju obľúbenú. Dôležité je, že si to všetci spolu užijete. Tešíme sa na vás v poslednom týždni Prečítaného leta 2021.