Záhady a mytológia súčasného Londýna

Deti odporúčajú je séria recenzií priamo od mladých čitateliek a čitateľov. Ako zistiť, či kniha bude mať úspech u tých, pre koho je určená?  Stačí sa spýtať priamo našich detských knihomoľov.

Edo (14 rokov) je čitateľ celým svojim srdcom. Od mala žije obklopený knihami. Číta veľa a mnoho žánrov.
Vybral si knihu Rieky Lodnýna. Je to vlastne taký náš malý dôkaz, že knihy síce primárne určené dospelým čitateľom, vedia ponúknuť veľa aj takýmto skúseným mladým čitateľom.

 

mala ciara 40.png

Kniha bola veľmi pútavá a neboli v nej žiadne výrazne pomalé pasáže. Prečítal som ju pomerne rýchlo. Páčilo sa mi, že sa dej odohrával v Londýne, a tiež, že Londýn nebol vykresľovaný ako nejaké skvelé mesto. A že je kniha napísaná z pohľadu Londýnčanov, čo podľa mňa znie uveriteľnejšie. Hlavnými postavami sú policajný inšpektor a strážmajster, ktorí spoločne pátrajú po vrahovi, a zároveň riešia spor dvoch bohov rieky Temža.

Už som pred tým čítal nejaké sci-fi a fantasy knihy (napr. Pán prsteňov, Nadácia, Temné hmoty a.i.), ale nečítal som pred tým žiadnu, ktorá by sa podobala tejto.

Prišla mi dosť originálna v tom, že sa odohráva v dnešnej dobe, ale začnú sa v nej objavovať klasické nadprirodzené postavy ako duchovia alebo upíri. Celkovo sa mi kniha páčila a odporúčal by som ju aj ostatným.

 

mala ciara 40.png

Ben Aaronovich: Rieky Londýna

preklad: Oľga Kralovičová

vydal: Slovart, 2021


clanok rieky londyna.png