Prašina - temné srdce Prahy

Deti odporúčajú je séria recenzií priamo od mladých čitateliek a čitateľov. Čo si o knihách myslia decká, ktorým je určená? Spýtali sme sa priamo našich detských knihomoľov.

Maťko (10 rokov) má najradšej detektívne príbehy a encyklopédie, najmä tie o 2. svetovej vojne. Rád si ale prečíta takmer čokoľvek. K najobľúbenejším knihám patria Cestovná agentúra Tajné svety, Maxi Einsteinová, Detektívi v čase a Vojny sveta

Na recenziu si vybral knihu od našich českých susedov - tajomnú úvod do trilógie Prašina.

mala ciara 40.png

Prašina je napínavý príbeh o troch kamarátoch, ktorí sa vydali na nebezpečnú cestu. Uprostred Prahy je tajuplné miesto, v ktorom zo zvláštneho dôvodu nefunguje elektrina. A práve sem sa naši kamaráti zhodou okolností dostali a musia vyriešiť tajomný problém, pričom sú prenasledovaní bandou zločincov. 

Mám veľmi rád detektívne príbehy. Aj tento príbeh je plný napätia a strašidelný od samého začiatku až po koniec. Už podľa obalu príbeh vyzeral napínavo. Ilustrácií je málo a sú dosť tmavé, ale ku knihe sa veľmi hodia. V porovnaní s inými príbehmi mi prišiel realistickejší – napríklad nebezpečné situácie mali svoje následky a nie všetky sa skončili úplne dobre. 

Celú knihu som prečítal takmer bez prestávky, často som mal strach o hlavných hrdinov. Hlavne Jirka mi bol veľmi sympatický, pretože bol veľmi odvážny. Na En som zase veľmi obdivoval jej múdrosť.

Určite odporúčam prečítať si túto knihu, ja sa už neviem dočkať druhého dielu.


P.S.: Môj 8-ročný brat odkazuje, že aj jemu sa to veľmi páčilo a je to naozaj veľmi napínavé a trochu aj strašidelné.


mala ciara 40.png

Vojtěch Matoch: Prašina
ilustrácie: Karel Osoha
preklad: Marta Blašková Maňáková
vydal: Artforum, 2019

clanok prasina.pngclanok prasina 2.pngclanok prasina 3.png