Neviditeľný atrament pre tajné správy

K Prečítanému letu určite patria aj zábavné pokusy. Na týždne s mestskou témou sa perfektne hodí tajné písmo. Šifrované odkazy, mapy, tmavé uličky… poďme sa spolu zahrať na tajných agentov. Alebo pirátov (ak si budete chcieť tajné písmo vyskúšať aj v iných našich letných tématických týždňoch).

Návod sme si pohľadali u fantastickej domškoláckej rodiny z webu Spolu poza školu. Tento recept na tajné písmo dievčatá odskúšali ešte v roku 2017! To už je skoro archívny ročník =)
Tu nájdete pôvodný článok: https://www.spolupozaskolu.sk/tajne-pismo/


Čo budete potrebovať

  • citrón

  • sóda bikarbóna

  • voda

  • štetec, vatovú tyčinku

  • papier


Ako na to

Celý proces prípravy je veľmi jednoduchý. Z citróna vytlačte šťavu a prelejte do vhodnej nádobky. Do tekutiny namočnte štetec a píšte. Alebo kreslite.
My sme si dali voľnú tvorbu. Niektorí agenti dokonca zvolili tradičnejšie nástroje na písanie. Aby bola atmosféra, chápete.

neviditelny atrament - pokus (3).pngneviditelny atrament - pokus (4).png

Okrem čistých papierov sme mali pripravenú aj pirátsku mapu. (Použili sme papier namočený v čiernom čaji a po okrajoch ohorený sviečkou. Na tú stačilo dokresliť krížik a cestu k skrytému podkladu.

neviditelny atrament - pokus (6).png

Druhou variantou bol atrament zo sódy bikarbóny. V nádobke sme zmiešali sódu s vodou a roztokom písali.

neviditelny atrament - pokus (5).png


Pozor, neodporúčam citrónovú šťavu miešať so sódou. Prípadne len bezpečne uložené na podnose. Keďže už máte v rukách sódu, deti si hneď spomenú, že zmiešaním s niečím kyslým krásne šumí. Ani nebudete vedieť ako, na stole sa objaví ocot a už to bublá.


neviditelny atrament - pokus (2).png

Tajné obrázky a odkazy nechajte vyschnúť. Potom stačí už len zdroj tepla. Najlepšie u nás fungovalo nechať papiere “zapiecť” v horúcej rúre. Stačilo 5 minút pri 150℃. 


neviditelny atrament - pokus (1).pngneviditelny atrament - pokus (7).png

Prečo je to tak

Citrónová šťava obsahuje kyselinu, ktorá aj po zaschnutí ostáva na papieri. Ak ten potom vystavíte teplu, spúšťajú sa oxidačné procesy a kyselina zhnedne. Tajné odkazy teda vidíme vďaka tomu, že začínajú “horieť” pri nižších teplotách ako samotný papier.