K Prečítanému letu určite patria aj zábavné pokusy. Na týždne s mestskou témou sa perfektne hodí tajné písmo. Šifrované odkazy, mapy, tmavé uličky… poďme sa spolu zahrať na tajných agentov. Alebo pirátov (ak si budete chcieť tajné písmo vyskúšať aj v iných našich letných tématických týždňoch).
Návod sme si pohľadali u fantastickej domškoláckej rodiny z webu Spolu poza školu. Tento recept na tajné písmo dievčatá odskúšali ešte v roku 2017! To už je skoro archívny ročník =)
Tu nájdete pôvodný článok: https://www.spolupozaskolu.sk/tajne-pismo/
Čo budete potrebovať
citrón
sóda bikarbóna
voda
štetec, vatovú tyčinku
papier
Ako na to
Celý proces prípravy je veľmi jednoduchý. Z citróna vytlačte šťavu a prelejte do vhodnej nádobky. Do tekutiny namočnte štetec a píšte. Alebo kreslite.
My sme si dali voľnú tvorbu. Niektorí agenti dokonca zvolili tradičnejšie nástroje na písanie. Aby bola atmosféra, chápete.
Okrem čistých papierov sme mali pripravenú aj pirátsku mapu. (Použili sme papier namočený v čiernom čaji a po okrajoch ohorený sviečkou. Na tú stačilo dokresliť krížik a cestu k skrytému podkladu.
Druhou variantou bol atrament zo sódy bikarbóny. V nádobke sme zmiešali sódu s vodou a roztokom písali.
Pozor, neodporúčam citrónovú šťavu miešať so sódou. Prípadne len bezpečne uložené na podnose. Keďže už máte v rukách sódu, deti si hneď spomenú, že zmiešaním s niečím kyslým krásne šumí. Ani nebudete vedieť ako, na stole sa objaví ocot a už to bublá.
Tajné obrázky a odkazy nechajte vyschnúť. Potom stačí už len zdroj tepla. Najlepšie u nás fungovalo nechať papiere “zapiecť” v horúcej rúre. Stačilo 5 minút pri 150℃.
Prečo je to tak
Citrónová šťava obsahuje kyselinu, ktorá aj po zaschnutí ostáva na papieri. Ak ten potom vystavíte teplu, spúšťajú sa oxidačné procesy a kyselina zhnedne. Tajné odkazy teda vidíme vďaka tomu, že začínajú “horieť” pri nižších teplotách ako samotný papier.