Funguje ustrihnuté slúchadlo aj dnes?

Treťou a poslednou nosnou témou projektu Prečítané leto 2022 je pomoc. Po dlhom uvažovaní som si k tomuto motívu vybrala českú klasiku Mach a Šebestová o dvoch trochu nezbedných odvážnych a hlavne dobrosrdečných deťoch, ktoré s pomocou čarovného slúchadla pomáhajú všetkým naokolo.

Albatros minulý rok opäť vydal celú sériu. V roku 2021 vyšlo naozaj veľa výborných kníh pre deti, ale tejto starej kultovke sa podľa mňa ani jedna z nich nevyrovná.

 

Kreatúry, zadky a pravekí dvojníci Macha a Šebestovej

Autori chrlia skryté i prvoplánové vtipy s takou kadenciou, že moje deti aj po opakovanom pozeraní/čítaní stále objavujú niečo, čo predtým v rýchlosti nepostrehli alebo nepochopili.

Knižka do veľkej miery kopíruje animovanú verziu (tá vznikla skôr); bonusom oproti večerníčku sú však napríklad holé zadky – večná studnica detskej zábavy :). Ilustrátor ich rafinovane poukrýval na nečakané miesta – moje deti boli z tejto search-and-findovky vo vytržení. Bavilo ich tiež medzi „komparzistami“ hľadať deti, ktoré sa nápadne podobajú na Macha a Šebestovú, napríklad medzi pravekými príbuznými pána Humla, budúceho školníka.

 

Ilustrácie si tu teda popri texte žijú svojím vlastným životom. Najvtipnejšie sú však Bornove kreatúry – čím bizarnejšia povaha, tým zdeformovanejší výzor. Pri pohľade na profil pani Kadrnožkovej mi je veľmi ľúto, že takýto typ karikatúry zo súčasnej detskej literatúry u nás vymizol.

 clanok mach a sebestova (1).png

Prečo vám Miloš Macourek nedá vydýchnuť

Prvé diely známeho večerníčka z prelomu 70-tych a 80-tych rokov bez debaty patria medzi najlepšie a najobľúbenejšie české rozprávky všetkých čias. Jednou z najdôležitejších ingrediencií tohto úspechu a trademarkom značky Mach a Šebestová v animovanej aj knižnej podobe je taká banálna vec ako dĺžka vety. Keď sa k bodke na konci vety dopátrate po tridsiatich riadkoch, buď knihu nahnevane odhodíte, alebo pristúpite na Macourkovu hru. Tomu sa tak podaril geniálny ťah. Nekonečnými vetami čitateľov prinútil nasadiť pri čítaní pekelnú kadenciu, pretože autor vám doslova nedá priestor nadýchnuť sa. A v rovnakom tempe chrlí vtipy a bláznivé zvraty aj spisovateľ. Mach a Šebestová je jednoducho rozprávka, ktorá má vlastný rytmus. A tvorcovia si našli prefíkaný spôsob, ako vás donútiť sa tomuto tempu prispôsobiť. :)

Akej vekovej kategórii je séria Mach a Šebestová určená

Naša pani učiteľka tento titul zaradila do povinného čítania v tretej triede a myslím, že vekovú kategóriu trafila úplne presne. Nielen preto, že M. a Š. sú žiaci 3.B. Pre začínajúcich čitateľov je kniha vyslovene nevhodná. Dôvodom sú práve joyceovsky nekonečné vety. Ak máte menšie deti, odporúčam, aby ste im knižku čítali vy.

 

Čítať Macha a Šebestovú nahlas je poriadna fuška, pneumológovia by mohli tento text využívať namiesto spirografie :D. Určite to však vylepší náladu všetkým členom domácnosti. Sem-tam sa tu nenápadne mihne aj vtip určený starším čitateľom.

 

V mnohých pasážach je text takmer na slovo presný prepis animovanej predlohy, takže kadenciu a melódiu vety môžete pri čítaní nahlas odkukať od skvelého Petra Nárožného, ktorý český večerníček nadaboval.

 clanok mach a sebestova (2).png

Súdružky učiteľky a súdruhovia riaditelia

Aj preto mi až tak nevadí, že slovenská mutácia z vydavateľstva Albatros obsahuje neuveriteľné množstvo bohemizmov, ale bez Šebestová, človeče, by to nebolo ono. Jednoznačne kvalitnejší je však prvý preklad Daniela Heviera (z roku 1985). Ten deťom čítam zásadne so všetkými súdružkami učiteľkami a súdruhmi riaditeľmi, nech to majú aj s historickými reáliami :D.

 

Niežeby Mach a Šebestová za tie dekády nijako nezostarli. Machov mansplaining je občas neznesiteľný, rovnako ako Šebestová, keď Machovi vysvetľuje, že ženské práce (upratovanie, umývanie) má nechať na ňu. Materiálu z knihy by vydalo aj na jednu celú hodinu etiky o spravodlivejšom prerozdeľovaní prác v domácnosti a spoločnosti :).

 

 

Mach a Šebestová v škole, Mach a Šebestová na prázdninách, Mach a Šebestová na cestách, Mach a Šebestová v histórii

Ak si nechcete zaobstarať celú sériu, jednoznačne najviac odporúčam staršie diely, teda Mach a Šebestová v škole, prípadne Mach a Šebestová na prázdninách zo začiatku 80-tych rokov. Pokračovanie – Mach a Šebestová na cestách a Mach a Šebestová v histórii – vzniklo omnoho neskôr. Autori sú tí istí, no výsledok ani zďaleka nemá ten šmrnc ako prvé diely. V porovnaní s nimi sú tu ilustrácie Adolfa Borna akoby bez života, dej sa občas trochu vlečie, humoru ubudlo. Napriek tomu moje deti milujú aj tieto diely.

Starnúci autori akoby si uvedomovali, že novšie diely už nemajú takú iskru, a chceli to vykompenzovať edukačnou hodnotou. Mach a Šebestová na cestách a Mach a Šebestová v histórii nenápadne rozširujú deťom obzor v geografii a dejinách.

Klesajúcu krivku kvality potvrdzuje aj slabý hraný film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko z roku 2001 (portál csfd.cz ho hodnotí len na 29 %).

 

clanok mach a sebestova.png

Hviezdni autori

Prvé diely o ryšavom dievčatku s mašľou vo vlasoch a jej kamarátovi s okrúhlymi okuliarmi však zaslúžene patria medzi najlepšie a najznámejšie české diela pre deti.

 

Adolf Born za svoju celoživotnú prácu získal množstvo ocenení. V roku 1974 mu na svetovej výstave v Montreale udelili ocenenie karikaturista roka. Dvakrát sa stal finalistom „nobelovky“ za detskú ilustráciu, ceny Hansa Christiana Andersena. Ako Born uvádza v rozhovore pre Pravdu, pri kreslení Šebestovej sa inšpiroval vlastnou dcérou, ktorá práve vtedy chodila do školy, pri Machovi zase jej bratrancom.

 

Miloš Macourek vytvoril také české klasiky ako Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Pane, vy jste vdova!, Šest medvědů s Cibulkou, Létající Čestmír, Kytice, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách a kultovú Arabelu. Obrovskú popularitu si tieto filmy získali hlavne nečakanými dejovými zvratmi – a presne túto metódu Macourek využíva aj v príbehoch o Machovi a Šebestovej.

 

Pes Jonatán sa napríklad tajne vyberie do Hollywoodu točiť film, aby zarobil pani Kadrnôžkovej na novú strechu. Za odmenu si však vypýta aj dvoch veľkých pečených moriakov (sme v USA) a keď ich oboch zhltne, od prežratia sa zvalí na zem a z filmovania nie je nič, pretože na opačnom konci zemegule práve svitá a pani Kadrnôžková sa môže každú chvíľu prebudiť.

Pri cestách do minulosti sa Šebestová na nebezpečne dlhý čas stane Máriou Antoinettou, Mach Napoleonom (samozrejme, počas bitky pri Waterloo) a Horáček českým kráľom. Do prevteľovania sa zapojí aj pes Jonatán. Ten sa na jeden deň stane Mozartom, aby si malý Wolfík mohol užiť poriadne detstvo bez drilovania a bez dozoru otca.

 

 

Mach a Šebestová v škole
Mach a Šebestová na cestách
Mach a Šebestová na prázdninách
Mach a Šebestová v histórii

autor: Miloš Macourek
Ilustrácie: Adolf Born
preklad: Mária Pavligová
vydal: Albatros, 2021

mala ciara 40.png

Recenziu pre Prečítané leto napísala Mira B. z blogu O detských knihách.

medajloniky PL 2020.png