Pozrite sa s nami pod zem

Rok 2021 je Medzinárodným rokom jaskýň a krasu. Na Slovensku máme veľmi veľa jaskýň, ktoré sú obľúbeným výletným miestom pre malých aj veľkých. Téma O jaskyniach teda do Prečítaného leta rozhodne patrí.

Určite aj vo vašom blízkom okolí sa nejaké jaskyne nachádzajú. Nemusia to byť len tie najznámenšie. Parádny zážitok môže byť aj prechádzka k tým menším, voľne dostupným.

O jaskyne na Slovensku sa stará Správa slovenských jaskýň. Na ich webe nájdete vyčerpávajúci zoznam všetkých, ktoré môžete navšítivť. V niektorých treba platiť vstupné a návštevu máte aj s parádnou prednáškou o všetkom, čo sa o konkrétnej jaskyni chcete dozvedieť. Iné si zase môžete prejsť kedy chcete a o vlastnostiach a histórii si prečítať v odobrných článkoch alebo na informačných tabuliach, ktoré sú pri nich často na náučných chodníkoch nájdete.

Ak si chcete hľadanie tej najlepšej jaskyne pre váš výlet uľahčiť, odporúčame napríklad portál slovenskycestovatel.sk. Vďaka filtrom v ich vyhľadávaní si môžete vybrať práve tú, čo je k vám najbližšie.

Parádne tipy na krátke výlety k jaskyniam má pre vás aj Hiknig.sk. Ako v ostatných ich odporúčaniach, trasy sú výborne popísané. Viete teda, čo vás môže s deťmi čakať, aj na čo sa pri výlete zamerať, aby ste z nej mali čo najlepší zážitok.

Možno vás jaskyne zaujmú ako Mirku z blogu Mum Made Homeschool. Tá pre svoje dievčatá pripravila hotové domáce laboratórium. Pozriete si, čo spolu vymysleli, možno to pre vás bude tou pravou inšpiráciou.

Na záver vám ešte pripomíname, že sa treba poriadne obliecť. Aby ste sa na svojom dobrodružstve netriasli zimou.