Ako vidia svet iní?

Dnešnú recenziu pre nás pripravila mladá čitateľka, pre ktorú je čítanie samozrejmosťou a zábavou. Pokračujeme v našej sérii, kde sa pýtame na názor a čitateľský zážitok priamo mladé čitateľky a čitateľov.

Miriam (16 rokov) je nadšená čitateľka od útleho detstva. Najradšej si vyberá dystopické a fantasy knihy. Medzi jej najobľúbenejšie patrí séria Žatva smrti.

Recenzovanou knihou je Čudná príhoda so psom uprostred noci. Na pozadí detektívneho pátrania okolo vraždy susedovho psa sa čitateľom odhaľuje zvláštny svet 15ročného Christophera. Rozprávačom je on sám, všetko vidíme jeho očami. Postupne odhaľujeme rodinné vzťahy v jeho živote, ale aj jeho bohaté vnútorné prežívanie. Kniha získala veľa ocenení. A je to čitateľská lahôdka pre dospelákov aj mládež.
Čo si z knihy odniesla Miriam si môžete prečítať tu:

mala ciara 40.png

Čítanie tejto knihy bolo zvláštne, prečítala som ju rýchlo asi v priebehu dvoch týždňov, lebo sa čítala ľahko. No zároveň som sa niekedy počas čítania musela na dlhšie zamyslieť, aby som sa naladila na dianie v knihe a hlavne časté matické príklady.

Páčilo sa mi ako kniha realisticky opisovala svet chlapca s Aspergerom. Bolo obohacujúce vnímať na chvíľu svet z jeho pohľadu. Občas som však pri čítaní nechápala ľudí v okolí toho chlapca kvôli tomu ako sa správali a mala som pocit, že ja by som sa k nemu zachovala inak.

Čítala som viacero kníh, kde boli ľudia s mentálnou chorobou (napr. Slová načmárané na stenách), ale táto bola jednoznačne najviac iná a najvýraznejšie opisovala zmýšľanie týchto ľudí.

mala ciara 40.png

Mark Haddon: Čudná príhoda so psom uprostred noci
preklad: Alena Redlingerová
vydal: Lindeni, 2021

chodidla PL 2022.png