Cestovanie s deťmi? Áno, prosím!

Necestujte s deťmi! Je to hrozné! Po takejto dovolenke budete zaručene potrebovať ďalšiu dovolenku. Aj tak si to nebudú pamätať. A nemyslíte si, že je to trošku trápenie vláčiť takto deti po svete? Uf! Stretli ste sa ja vy s podobnými strašiakmi? V prvom rade, neverte im a nenechajte sa odradiť. Ak máte chuť vyraziť do sveta a deti zobrať do nosičov, kočíkov alebo len tak za rúčky, smelo tak urobte. Takéto volanie po dobrodružstvách nie je náhodné. Nové miesta, chute, vône a zážitky nám pomáhajú prekonávať stereotyp a prichádzať na iné myšlienky. Skrátka - byť šťastnejší.

Nebudeme to ale idealizovať, cestovanie s deťmi nie je to, čo si pamätáme z dovoleniek s kamošmi alebo partnerom/partnerkou kedysi veľmi pradávno, keď ešte našich kruhov pod očami nebolo toľko čo olympijských. Na takéto dobrodružstvá sa treba o kúštik viac pripraviť a najmä, poznať svoje deti. Nepreceňovať ich sily a nálady, no zároveň ani nepodceňovať. Nezabúdajte, že sú to húževnaté stvorenia, ktorých primárnou úlohou je čo? Predsa objavovať svet!

Auto aj karavan, vlak aj lietadlo

Vy viete, ako ďaleko cestujete. Vy viete, koľko vaše deti vydržia. A vy viete, koľko vydržíte vy sami. Deti sú skvelí parťáci do akéhokoľvek dopravného prostriedku, rozhodnutie, čím pocestujete, ostáva úplne na vás. Autá sú skvelé na rýchle presuny, vlaky na dlhočizné cesty, lietadlá na ďaleké destinácie a karavan? Len si to skúste, to je dobrodružstvo samo osebe! Základ je nesiliť plány, netlačiť na presné časy a cestu rozkúskovať na toľko častí, na koľko je potrebné. My máme odskúšané všetky alternatívy a každá má svoje čaro aj úskalia. Ale jedno vieme naisto - ani jednej z nich sa netreba báť.

2.png

Vždy pripravení

Nežijeme v dúhovej bublinke, ale vo večne pulzujúcom svete, v ktorom sa môže kedykoľvek čokoľvek prihodiť. Ak odchádzate na svoje cesty s týmto nastavením, bude sa vám cestovať oveľa ľahšie. Na cestách máme zápchy, vlaky aj lietadlá často meškajú, chýbajú jedálenské vozne, karavan je bez plánu ťažko odparkovať. Vždy majte pripravené niečo na prehryznutie navyše, veci na prezlečenie pre deti, ktoré máte poruke a nemusíte loviť z dna kufra a áno, aj základné lieky, ak vás prekvapí napríklad horúčka.

Ako zabaviť deti

Náš super tajný tip je kniha. Ale nie hocijaká. Taká, čo deti predtým nevideli. Pri menších deťoch je úplne ideálna kniha s kopou okienok alebo hľadacia kniha s množstvom detailov, ktorú si v prípade potreby (auto) vedia prezerať aj samy. Tým starším zase takú, po ktorej už dlhšie túžili. Rovnako dobre poslúži aj nová hračka, ktorú ste možno odkladali na narodeniny. A nálepky! Ach, nálepkové zošity potešia snáď každé dieťa vo vesmíre. A ak vaše deti rady kreslia, fantasticky sa bude hodiť cestovné maľovanie. Väčší kufrík, ktorý zároveň slúži ako podložka, nájdete napríklad v IKEA. Alebo existuje čosi takéto, kde sa dá kresliť bezprašnými kriedami alebo umývateľnými fixkami a dieťa si kresbu vie ľahko zotrieť handričkou a kresliť znova.3.png

Ozaj, a bábätká? Pri tých sa osvedčuje všetko to, čo aj doma a najmä cestovanie v časoch spánku. Ale to už asi viete. (Ale možno ste nevedeli, že keď sa pri vzlietaní a pristávaní lietadla dojčia/kŕmia z fľašky, vyrovnáva im to tlak v uškách.)

Konverzačné hry, čo nikdy neomrzia

V prípade, že sa vám “minú” všetky hračky, knihy a iné tajné zbrane a cesta je ešte dlhá, hrajte sa jednoduché hry. Hádaj, na čo myslím. Slovný futbal (nadväzovanie nového slova na posledné písmenko predošlého slova). Počítanie áut konkrétnej farby, mostov alebo stožiarov. Všetko, čo vidím na D (K, B, L…). Vymýšľanie slov podľa písmen abecedy. Alebo môžete vyhmkávať melódie pesničiek a nechať deti hádať - alebo naopak.

1.png

Najlepší tip pre cestovateľov-pozorovateľov

Mimochodom, deti netreba večne len zabávať aktivitami najrozličnejšieho druhu. Niektoré decká sa len tak rady pozerajú z okna, nasávajú rozmazanú krajinu a už samotná cesta je pre ne zážitkom. Ak cestujete autom, môžete im k tomu pustiť príjemnú hudbu (nie, vôbec nemusí byť detská, pamätajte, že s nimi cestujete aj vy a vaše bubienky) alebo dobrú audioknihu pre deti. A že dnes ich už máme naozaj požehnane, aha!

Dá sa to? Dá!

My vieme, že sa to s deťmi dá, pretože to robíme nielen cez leto, ale počas celého roka. Robíme si výlety veľké aj malé, nervy nám priebežne praskajú (nebudeme sa tváriť, že nie), ale v konečnom dôsledku si všetci odnášame úžasné zážitky a spomienky, ktoré - predstavte si - si tie deti naozaj pamätajú. Áno, aj keď majú tri roky. A ak si aj vy myslíte, že cestovanie s deťmi je paráda a jedno veľké dobrodrúžo a disponujete dôkazmi pre iných rodičov, označujte nás na sociálnych sieťach alebo spokojne nám aj napíšte. Nech sa toto leto i všetky ďalšie nesú v znamení hesla: Cestovanie s deťmi? Áno, prosím!