Objavte čaro audiokníh pre deti

Audioknihy máme ohromne radi. Dôvodov je mnoho a v lete dokonca tento radostný vzťah niekoľkonásobne rastie. Prečo? Predstavte si všetky tie presuny a cesty za letnými dobrodružstvami a dovolenkami. A k tomu si predstavte nekonečné otázky “Kedy tam už budeme?” a deti, ktoré ide zožrať nuda. Alebo dlhočizné letné dni, ktoré občas nemajú konca, ale čítať sa deťom v teple alebo nezastaviteľnej rozbláznenej nálade nijako nechce. Och, alebo netrpezlivosť pri dokončovaní obeda, kedy hlad robí z vášho roztomilého dietka dravú šelmu a vaše nervy sa napínajú na prasknutie. To sú presne momenty, kedy je audiokniha doslova záchranným kolesom. Môžete ju mať poruke kdekoľvek a kedykoľvek a nezaberá ani kúštiček miesta. Len si to vyskúšajte, určite nebudete ľutovať.

Prečo sú audioknihy pre deti také užitočné

Všimli ste si, že kým si vaše dieťa už dokáže jednoduchšie príbehy prečítať samo (alebo si zatiaľ iba prezerá obrázkové knihy), pri dlhších zaváha alebo vôbec po nich nesiaha? A keď mu prečítate napríklad aj plnotextový príbeh vy, nemá s tým nijaký problém? Audioknihy majú rovnakú čarovnú moc. Dieťa je pri nich ochotné sústrediť sa na dlhšie príbehy než by zvládlo na svojej aktuálnej čitateľskej úrovni. Počuje tak oveľa viac slov než bežne, trénuje sústredenie a porozumenie. A to ani nehovoríme o vnímaní prízvuku, intonácie, tempa, rytmu, intenzity hlasu a kadejakých iných vynikajúcich vecí, ktoré mu neskôr pomáhajú pri vlastnom slovnom prejave.

A čo je najlepšie, audioknihy neraz pomáhajú čítať aj odradeným čitateľom, ktorí by inak knihu do ruky nevzali. Ako je to možné? V skratke asi preto, že jednoducho nevedia, že čítajú. A že s veľkou pravdepodobnosťou dokonca čítajú čosi nad svoje čitateľské zručnosti. (Pst, ani im to nehovorte!)

Kde hľadať dobré príbehy na počúvanie

Dnes už detské audioknihy pribúdajú v našich kníhkupectvách naozaj pravidelne a nie je o ne núdza ako kedysi. Nahovorené sú klasiky aj súčasné príbehy pre deti, stačí iba siahnuť po tom, čo máte doma radi. Pozrieť sa môžete napríklad tu, kde si môžete okrem formátu na okamžité stiahnutie kúpiť aj audioknihy vo forme CD (napríklad na cestovanie do auta). Alebo si priamo do mobilu stiahnite audioknižnú aplikáciu, v ktorej si môžete vypočuť ukážky audiokníh a rozhodnúť sa ešte pred kúpou, či deťom hlas alebo štýl rozprávania vyhovujú. Pre anglické tituly vrelo odporúčame aplikáciu Audible, ktorú si môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo.

A počuli ste niekedy o Rádiu Junior? O rozprávky, príbehy smiešne, vážne aj odvážne tu nie je žiadna núdza. Rádio vysiela 24 hodín denne, sedem dní v týždni a viete ho počúvať cez internet a satelit.

3 tipy od nás

Pre malkáčov

Arnold Lobel: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi - v slovenčine, žiaľ, tieto príbehy narozprávané nenájdete, ale verte nám, že v podaní Vojtěcha Dyka a Jakuba Prachařa sa do nich deti zamilujú aj v českom jazyku. Obľúbené dobrodružstvá Kvaka a Čľupa jednoducho nikdy nesklamú.

Pre stredňákov

Astrid Lindgrenová: My všetky deti z Bullerbynu - nesmrteľná klasika od jednej z najznámejších detských spisovateliek všetkých čias. Príbehy Lasseho, Bosseho, Lisy, Olleho, Anny a Britty z troch fariem, ktoré si hovoria Bullerbyn, vám pripomenú, o čom je detstvo. Príjemný hlas Táne Pauhofovej si okamžite ukradne pozornosť vašich detí a veru možno večer aj uspí.

Pre veľkáčov

Warren trinásty a Vševidiace oko - päťhodinové počúvanie pre násťročné deti ako stvorené na dlhšie výlety. Napínavý príbeh o poklade Vševidiaceho oka a Warrenovi, dvanásťročnej sirote z hotela, číta Richard Stanke a nebudete sa pri ňom nudiť ani vy dospeláci.