Ako sa zapojiť do Prečítaného leta

Tešíme sa, že sa chcete stať súčasťou našej rodiny! Prečítané leto je tu na to, aby ste si s deťmi užili jedno ozaj pekné leto a nemuseli pritom vymýšľať žiadne špeciálne hry či aktivity. Máme pre vás tiež výborné - a otestované - tipy na knihy pre vaše deti a jeden ozaj parádny prázdninový plagát zdarma.

Prečítané leto chce spájať tri základné kamene pre lepšie čitateľské zajtrajšky: rodiny, školy a knižnice. Všetkým sa snažíme ponúknuť množstvo knižných tipov a tiež hlavne návodov, ako s knihou stráviť skutočne príjemný čas. Veríme, že si vyberiete.

Rodičia

Rodičia vedia, že prázdniny vedia byť občas poriadne namáhavé. Preto pre vás máme veľa aktivít bez prípravy a k tomu ešte zopár dobrých knižných tipov. Knižky totiž pomôžu pri čakaní na čašníka, pri jazde autom a tiež pri meškaní vlaku.

Celé leto sme rozdelili do troch veľkých tém: mesto, tma a pomoc. Okolo každej z nich sme tiež ovinuli aktivity pre celú rodinku a aj knižné odporúčania. Ak chcete, každú veľkú tému si ešte môžete rozmeniť na menšie, ktoré tú hlavnú dopĺňajú a rozširujú. Nemusíte však náš plán dodržiavať do bodky: smelo si témy prehadzujte alebo sa ponorte iba do jednej na celé leto.

Knižné tipy sme uložili do troch hlavných vekových kategórií tak, aby sa v nich našiel každý: deti od 2 do 4 rokov, deti od 5 do 8 rokov a mládežníci od 9 do 15 rokov. Okrem toho máme aj špeciálne kategórie prváčik a začínajúci čitateľ.

Ani tu nemusíte čítať či kupovať práve nami ponúkané tituly. Nakoniec, sú to iba odporúčania, nie povinná literatúra. Skúste prehľadať svoje domáce poličky s knihami alebo zájdite do knižnice. Témy sme zámerne urobili veľmi voľnými, aby ste sa mohli v každej z nich vybrať svojim smerom. Jediné čo si prajeme je, aby čítanie bol pre všetkých príjemný rodinný zážitok. 

Akcie, inšpirácie a tipy

Leto vie byť občas nekonečné. Aby sme vám ho zjednodušili ešte viac, môžete si vybrať z množstva akcií, ktoré pripravujú zapojené knižnice, či rodinné a materské centrá. Prehľad akcií nájdete na hlavnej stránke nášho webu.

Ak s deťmi radi tvoríte a hľadáte tipy a inšpirácie, prejdite si články našich spriatelených blogeriek. Sú to všetko veľmi tvorivé ženy, ktoré aktívne a kreatívne pracujú s knihami. Zoznam všetkých zapojených blogov nájdete na našom webe.

Abeceda Prečítaného leta

No a najlepšie na koniec: máme pre vás parádny plagát Abeceda Prečítaného leta. Môžete si doň dokresľovať či dopisovať vaše letné zážitky. Pripravili sme ho v spolupráci s kníhkupectvom Martinus a dostanete ho v kníhkupectvách či e-eshope Martinusu k nákupu detských kníh zdarma. Plagát však nájdete aj vo všetkých knižniciach či rodinných centrách zapojených do Prečítaného leta.

Knižnice

Milé knižnice, bez vás by sme boli stratení! Ďakujeme, že sa každý rok zapájate do nášho letného programu a kúzlite okolo neho množstvo vlastných nápadov a vylepšení. 

Aj pre vás máme na 9 prázdninových týždňov 3x3 knižných tém: 3 veľké témy a k nim 3 menšie podtémy, ktoré tú hlavnú špecifikujú. Čo s nimi môžete robiť? Na výber máte z dvoch možností: 

  1. Vyskladajte pre vašich čitateľov každý týždeň výstavku kníh, ktoré s aktuálnou témou súvisia. Siahnite hlboko do skladov, vyberajte obľúbené alebo prehliadané knihy. Takto pomáhate rodičom aj deťom ľahšie sa zorientovať vo vašom knižnom fonde. Súčasťou výstavky môžu byť aj brožúrky Prečítaného leta, ktoré môžete rozdávať čitateľom. 

  2. Môžete v knižniciach pripraviť aj tématické aktivity, tvorivé dielničky alebo jednoducho čítačky z vybraných kníh. Môžete ich urobiť dvakrát za celé leto alebo naopak pravidelne každý týždeň - vždy podľa toho ako je na tom tá vaša knižnica s ľudskými zdrojmi. Svoje akcie môžete tiež zverejňovať priamo na webe Prečítaného leta. Tak budú mať ľudia žijúci vo vašich mestách vždy prehľad, čo sa u vás deje. Z predchádzajúcich ročníkov vieme, že knihovníčky a knihovníci sú ľudia tvoriví a nadšení a dokážu každú tému uchopiť miliónom spôsobov.  

Sme si istí, že vaši čitatelia ocenia snahu tak ako my. Držíme vám palce.

Registrácia novej knižnice

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! Stačí sa zaregistrovať na našom webe (vpravo hore, meno: krátky názov knižnice, email: knižničný email). Vaša knižnica na mape začne svietiť ako modrá bodka a to vám zase umožní pridávať vaše podujatia na web Prečítaného leta.

Ak ste už boli súčasťou Prečítaného leta v niektorom z minulých ročníkov, už sme vám pravdpodobne písali. No pre istotu: ak ste zatiaľ nevyplnili žiadosť o brožúrky, urobte tak na tomto dotazníku. Potrebné množstvo zašleme priamo vám do rúk. 

Materské a rodinné centrá

Aj materským a rodinným centrá, ktoré hľadajú inšpiráciu na letný program pre svoju komunitu, vieme pomôcť. Prečítané leto sme nazvali knižkohraním práve preto, že sa s knihami a príbehmi radi hráme. Stačí vytvoriť zaujímavú hravú aktivitu, ktorá sa točí okolo témy v jednotlivých týždňoch a ponúknuť rodičom aj deťom pár dobrých knižných tipov. Veríme, že sa vám to ľahko podarí.

Registrácia nového centra 

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! Stačí sa zaregistrovať na našom webe (vpravo hore). Vďaka tomu môžete tak ako aj knižnice zverejňovať svoje podujatia a akcie na našom webe. 

Ak ste už boli v Prečítanom lete, už sme vám pravdpodobne písali. No pre istotu: ak ste zatiaľ nevyplnili žiadosť o brožúrky, urobte tak na tomto dotazníku. Potrebné množstvo zašleme priamo vám do rúk.

Školy a škôlky

Chcete svojich žiakov vybaviť tipmi na dobré letné čítanie? Stačí sa zaregistrovať cez náš formulár a stať sa partnerom Prečítaného leta. Pošleme vám zadarmo brožúru Abeceda Prečítaného leta pre vaše decká. Určite ju oceníte aj ako výborný zdroj knižných tipov. Vďaka nášmu vekovému rozdeleniu a špeciálnym kategóriám prváčik a začínajúci čitateľ, budete lepšie vedieť vybaviť triedne knižnice priamo na mieru vašim žiakom.

Pripomíname, že Prečítané leto je plné nápadov na spoločné aktivity rodín. Rozhodne to nie je žiadna domáca úloha na prázdniny. To znamená, že vy ako učiteľky a učitelia nemusíte vymýšľať žiadne dodatočné aktivity. Stačí si dobre oddýchnuť a začítať sa do dobrej knihy. Po prázdninách si so žiakmi môžete vymeniť čitateľské zážitky.


Všetkých vás ešte pozývame na naše online siete, kde si medzi sebou vymieňame nápady, knižné tipy, ale aj zážitky. Nájdete nás aj