Ako prihlásiť vašu knižnicu do Prečítaného leta

Milé knižnice, bez vás by sme boli stratení! Každý rok sa do nášho letného programu zapája množstvo knižníc a kúzlia okolo neho veľa vlastných nápadov a vylepšení.

Ak sa chcete aj s vašou knižnicou pripojiť do našej prázdninovej rodiny, ste tu správne! Prečítané leto je tu na to, aby si rodičia s deťmi užili jedno ozaj pekné leto a nemuseli pritom vymýšľať žiadne špeciálne hry či aktivity. Máme pre vás hlavne kopu výborných - a otestovaných - tipov na knihy pre deti.

Prečítané leto chce spájať tri základné kamene pre lepšie čitateľské zajktrajšky: rodiny, školy a knižnice. Všetkým sa snažíme ponúknuť množstvo knižných tipov a hlavne návodov, ako s knihou stráviť skutočne príjemný čas. Veríme, že si vyberiete.

Celý program sme rozdelili na 9 týždňov a 9 tématických okruhov. To znamená, že každý týždeň sa sústredíme vždy iba na jednu tému, ku kotrej vyberáme knihy a k nim zase aktivity.
Knižné tipy sme uložili do rôznych vekových kategórií: deti od 2 do 4 rokov, deti od 5 do 8 rokov a mládežníci od 9 do 15 rokov. Špecialitkou je samostatný knižný tip pre prváčikov aj začínajúcich čitateľov.


Takže ešte pred začiatkom leta dostanete od nás zoznam deviatich tém a množstvo knižných tipov. Čo s nimi môžete robiť? Určite máte minimálne dve jednoduché možnosti:

  1. Vyskladajte pre vašich čitateľov každý týždeň výstavku kníh, ktoré s aktuálnou témou súvisia. Siahnite hlboko do skladov, vyberajte obľúbené alebo prehliadané knihy. Takto pomáhate rodičom aj deťom ľahšie sa zorientovať vo vašom knižnom fonde. Súčasťou výstavky môžu byť aj brožúrky Prečítaného leta, ktoré môžete rozdávať čitateľom.
  2. Môžete v knižniciach pripraviť aj tématické aktivity, tvorivé dielničky alebo jednoducho čítačky z vybraných kníh. Môžete ich robiť pravidelne každý týždeň alebo iba párkrát za celé leto - vždy podľa toho ako je na tom vaša knižnica s ľudskými zdrojmi (a ako sme na tom my všetci s karanténnymi opatreniami).

Z predchádzajúcich ročníkov vieme, že knihovníčky a knihovníci sú ľudia tvoriví a nadšení a dokážu každú tému uchopiť miliónom spôsobov. Sme si istí, že vaši čitatelia ocenia snahu tak ako my. Držíme vám palce.

Po vytvorení účtu na webe Prečítaného leta, môžete svoje akcie tiež zverejňovať priamo tu v sekcii "AKCIE". Tak budú mať ľudia žijúci vo vašich mestách vždy prehľad, čo sa u vás deje.


Prihlásenie novej knižnice do programu Prečítaného leta

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! Prihlásením získate skorý prístup k témam a knižným tipom, aj grafický materiál, ktorý môžet použiť na plagátiky a podobne.
Ako bonus vám zadarmo pošleme brožúrky Prečítaného leta, ktoré môžete rozdávať svojim čitateľom.
Vašu knižnicu tiež uvedieme ako partnerov v sekcii "PARTNERI".

Prihlásiť sa môžete vyplenením formulára:
https://forms.gle/vRTF9A4z12nwqaoWA


Registrácia novej knižnice na web Prečítaného leta

Zaregistrovať na našom webe sa môžete prostredníctvom tlačítka "PRIHLÁSENIE" (vpravo hore, meno: krátky názov knižnice, email: knižničný email). Po zaregistrovaní by sa vaša knižnica na mape mala objaviť ako modrá bodka. Registrácia vám tiež umožní pridávať vaše podujatia na web Prečítaného leta.

Ak ste už boli súčasťou Prečítaného leta v niektorom z minulých ročníkov, už sme vám pravdpodobne písali. No pre istotu: ak ste zatiaľ nevyplnili žiadosť o brožúrky, urobte tak na tomto dotazníku. Potrebné množstvo zašleme priamo vám do rúk.