Knihy na týždeň O tajných uličkách

Leto a prázdniny v meste vedia ponúknuť veľa dobrodružstiev. Určite ste už boli vo všetkých zákutiach vášho mesta? Vyberte sa s deťmi na prieskum známeho aj neznámeho. Ukážte im, kam ste chodili do školy, kam sa hrávať s kamošmi. Prejdite sa hlavnou ulicou alebo dokola námestia. Zdvihnite hlavy a pozrite si štíty budov. Možno objavíte niečo, čo ste si doteraz poriadne nevšimli. 

Ak už vaše mesto poznáte ako svoje topánky, určite sa oplatí pohľadať dobové fotografie z čias dávno minulých. Alebo možno niekto u vás poriada komentované prehliadky. Nebojte sa na pár dní stať turistom vo vašom vlastnom meste. Bude to zážitok.


Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o tajnych ulickach (2-4).png

Poznáte leporelá s hmatovými cestičkami? Na ich stránkach je zvýraznená čiara, ktorú váš malúch môže “obkreslovať” prštekmi. Aj v Prechádzke pod zemou takú nájdete. Samozrejme aj množstvo otváracích okienok. Ale to všetko sú len povrchné lákadlá. Najviac nás bavia tajné chodbičky zvierat ukrytých pod zemou. Dážďovky, jazvece, bobor… dokonca aj niektoré vtáčiky si stavajú hniezda pod zemou. To všetko uvidíte na krásnych ilustráciách. Perfektné pre všetky zvedavé deti.

Toddler Punk vznikol ako projekt hudobníkov, ktorí chceli pre svoje deti vymyslieť dobré detské pesničky. K pesničkám sa pridali výborné príbehy Ťulina a jeho rodiny. A zrazu máte doma knihu, ktorú môžete čítať ako rozprávky aj spevník s hudobným doprovodom. A kam sa vyberieme v týždni o tajných uličkách? Cestičkou vo vlasoch, ktorú nenájdete v atlasoch. =)

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o tajnych ulickach (5-8).png

Hľadacie knižky sú naše tajné zbrane pre čitateľov každého veku. Zabavia skutočne všetkých. Městečko Mamoko je síce oficiálne český preklad poľského originálu, ale vlastne si to ani nevšimnete. Nie je tam totiž text. Ale tajuplných zákutí je v mestečku hojne. Ak sa radi strácate a objavujete nečakané veci, táto je práve pre vás.
Ak by ste chceli vedieť, ako sa takéto knihy tvoria, tu máte návod priamo do autorskej dvojice.

Bláznivé príhody čarodejnice Winnie sú perfektné pre malých aj veľkých čitateľov. Príbehy aj ilustrácie vás neprestanú prekvapovať ani po desiatom čítaní. Do našich odporúčaní sme vybrali knihu Čarodejnica Winnie - šesť príbehov, tajných uličiek je v nej plno. Ale kľudne si ju odložte aj na ďalšie týždne. Minimálne na ten O dobrom čaji. Winnie je pravá angličanka a chuť na čaj má neustále.

Ako posledný v tejto kategórii máme náš overený tip pre prváčikov. Tak sme označili všetky deti, ktoré sa práve naučili čítať. Vyberáme pre ne knihy, ktoré sú čitateľsky technicky nenáročné, ale nedá sa od nich odtrhnúť. Séria Smradi sú práve tento prípad. Komiksový štýl je ideálny pre prvočitateľov a humor je na nezaplatenie. Nenechajte sa odradiť názvom, toto je totiž tak vtipná pecka, že pobaví aj najzarytejšieho odporcu čítania. Sľubujeme!

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

kolaz o tajnych ulickach (9-15).png

Vrzgoši sú prosímpekne seriózny detský horor. Raz ráno sa v knihe deti zobudia do sveta, v ktorom všetci rodičia odrazu zmizli. Zároveň sa ukáže, že to vŕzganie pod detskými posteľami, nad ktorým rodičia vždy iba mávnu rukou, je v skutočnosti znamenie, že pod posteľou sú Vrzgoši! Delikátne strašidelná kniha, vaše dietko si ju vychutná!
Čitateľom začiatočníkom odporúčame Vrzgošov aj v elektronickej podobe, kde si vedia riadky a písmo nastaviť podľa svojej potreby. Viac v tomto článku.

V mierne strašidelnej nálade ostávame aj pri našom druhej knižnej lahôdke. Warren trinásty a Vševidiace oko je prvá časť trilógie. Dvanásťročný Warren je dedičom starého hotela, ktorý zatiaľ spravuje jeho strýko a teta. Tí však najviac túžia po magickom Vševidiacom oku, ktoré je vraj v hoteli schované. Aby náš hrdina získal to, čo mu patrí, musí pátrať na vlastnú päsť, vylúštiť kopu hádaniek a objaviť množstvo záhad. A to všetko prežívate spolu s ním.
Hoci je papierová kniha zážitok sám o sebe (nápadité grafické spracovanie, písmo, delenie strán, farebné strany), my vám ponúkame jej audio verziu. Warrena nahovoril Richard Stanke. Sľubujeme, že vám bude mráz behať po chrbte! 

Gregorov príbeh napísala Suzanne Collins, ktorú určite poznáte ako autorku slávnych Hier o život. Gregor a svet v podzemí je rovnako napínavé čítanie (nielen) pre mladšie decká. Gregor sa so svojou malou sestričkou Čižmičkou ocitne v hlbokom podzemí New Yorku, kde nájde celý svet obývaný zvláštnymi ľuďmi a inými tvormi. V tomto čistokrvnom dobrodružstve nejde o nič menej, než záchranu tohto tajomného sveta. Spoločný mier chcú totiž narušiť krvilační potkani. Ako to celé dopadne stojí len na odvahe a rozhodnutiach našich hrdinov z “Nadzeme”, ktorí sa ocitnú v strede diania. Povieme vám, je to parádna jazda od začiatku do konca.

Že ešte nepoznáte Prašinu? Tak to je najvyšší čas sa do knižnej trilógie pustiť. Aby ste budúci rok mohli povedať, že ste knihu čítali skôr ako ju natočili. Prašina je totiž tajomná časť Prahy ponorená do večnej tmy. Z nejakého záhadného dôvodu tam totiž nefunguje elektrina. A kým naokolo ľudia telefonujú z mobilov, v Prašine sa si večer zapaľujú sviečky.
Ak si myslíte, že foglarovský štýl Rychlých šípov je pre túto generáciu stratený, ste na omyle. Vďaka Prašine aj dnešné deti túžia objavovať tajomné uličky Prahy a zabrániť zloduchom v ich ovládnutí. 

Našu tému o mestách nemôžeme uzavrieť bez mestskej stráže. Veď kto iný sa stará o poriadok aj v tých najšpinavších uličkách Ankh-Morporku? Práve knihu zo série Úžasnej Plochozeme sme vybrali pre najstarších čitateľov. Terryho Pratchetta milujú tínedžeri aj literárni snobi. Jeho britský humor a zmysel pre parádnu zápletku nenechajú nikoho chladného. Na hlinených nohách môžete čítať ako samostatný príbeh. Ale veríme, že vás navnadí na ďalšie pratchettovky.melony PL-2.png