Knihy na týždeň O snoch

Začíname štvrtý týždeň Prečítaného leta a teda ja náš druhý veľký tématický celok. Budeme sa rozprávať a čítať si o TME. Priznávame, môže to znieť ponuro. Ale my sa chceme zamerať hlavne na svetlo v tme: hviezdy na oblohe, baterka, ktorá nám pomôže nájsť cestu a sny, ktoré vedia rozjasniť náš spánok. Práve naše sny sú tým, na čo sa tento týždeň pozrieme bližšie.

Nezabudnite, že najväčšia tma je pod sviečkou. Nemusíte sa riadiť našimi odporúčaniami alebo kupovať nové knihy. Pozrite si, či nemáte tú pravú knihu už dávno v domácej knižnici.
Ak však oceníte nové inšpirácie, tu je náš zoznam kníh pre deti od 2 do 15 rokov.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o snoch (2-4).png

Spánok a uspávenie je pri najmenších deťoch skoro veda. Ako tie malé potvorky dostať do postele? Ako ich po dni plnom hier a zážitkov upokojiť? Neuveríte, ale aj stroje na stavenisku majú podobné problémy. Treba ich odtrhnúť od naberania a hrabania zeminy, zdvíhania ťažkých nákladov… aj bager či žeriav potrebujú oddych. S vašimi malými moto-nadšencami im môžete v leporelku Spinkaj tíško, stavenisko popriať dobrú noc a sami sa uložiť do mäkkých periniek. 

Na snový ostrov plný príšer sa vybral Max. Hneď potom, čo ho mama poslala za trest do izby. Trucovitý Max ale nemá chuť rozmýšľať nad tým, čo urobil zle. Radšej sa vydá na dlhočiznú púť a stane sa kráľom divých zverov. Lebo len vtedy začína tá pravá zábava. Nebojte, aj Max potom príde na to, že mu niekto chýba.
Americkú klasiku žánru obrázkových kníh si môžete zamilovať aj vy. Každý občas potrebuje aspoň na chvíľku vyraziť do krajiny z knihy Kde žijú divé zvery

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o snoch (5-8).png

Lišiačik je tiež kniha o jednom sne. Líščie mláďatko si v ňom spomína na celý svoj doterajší život. Atmosféru vytvárajú aj čarovné ilustrácie, ktoré kombinujú kresby a fotografie. Zaujímavý je aj nejednoznačný záver. Ako sa príbeh lišiačika skončí, je len na malom čitateľovi. Toto je totiž jedna z tých kníh, ktoré vo vás budú rezonovať dlho po prečítaní. A je jedno, či máte 5 alebo 35 rokov.

Našou predčítacou knižkou na tento týždeň je prvá časť rozprávok o piatich strašidelných súrodencoch. Strašidielka sa zo starého hradu dostanú do rodiny Bubákovcov z obyčajného paneláku. O tom, ako si poradia s bežným životom strašisúrodenci aj rodina, si môžete čítať kľudne aj pred spaním. V knihe vás totiž namiesto strašenia čakajú vtipné príhody zo súčasného života. 

V kategórii “prváčik” máme parádnu knižku básní. A nie len tak obyčajných. Sú to básničky o strašidlách, ktoré žijú v istom paneláku. Problém je, že ich zdá sa vidia len deti. Bubáci sú krásne súčasná poézia pre dnešné deti. Vtipné básničky dopĺňajú ilustrácie s hrôzostrašnou atmosférou… samozrejme, primerane veku čitateľov. Ak sa radi bojíte, Bubákov určite oceníte.

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov


kolaz o snoch (9-15).png

Bláznivé náučné knihy máme v Prečítanom lete radi. Preto sme do snovej témy vybrali knihu Chceš byť ako Viking. Dozviete sa v nej všetko, čo ste o týchto odvážnych bojovníkoch chceli a možno aj nechceli vedieť. Ako sa teda žilo v 10. storočí? Nuž, vraj dosť drsne. Ale to nebráni autorom robiť si z tohto všetkého srandu. Tri deti, ktoré vás knihou sprevádzajú si do minulosti len odskočili. Takže humor je tu aktuálny a občas mierne nechutný. Podľa gusta súčasných detí. Nasaďte si svoje pravé vikingské čiapky (bez rohov samozrejme) a vydajte sa na odvážne plavby po celom známom svete. 


Pri chladných častiach Európy ešte chvíľu ostaneme. Severské mýty sme vybrali pre všetkých, ktorí majú radi mytológiu a bohov. Táto fantasticky ilustrovaná kniha vám pomôže vyznať sa v zložitých rodinných vzťahoch severským božstiev. Vysvetlí vám, ako to (rozumej svet) všetko začalo, aj ako to vraj má skončiť. Môžete si porovnať s rovnako skvelými Gréckymi mýtmi


Deväťročná Mafalda má zoznam tajných prianí. Snov, ktoré chce stihnúť predtým, než nenávratne príde o zrak. Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou je krásnym príbehom o pochopení a prijatí života taký, aký je. Kniha o radosti aj strate a smútku. O futbale a priateľoch. A hoci je to náročná téma, príbeh je plný nádeje. Dajte si spolu s deťmi, nebudete ľutovať.


Náš tip pre násťročných je Dievča, ktoré pilo mesačný svit. Sny môžu znamenať odvahu, slobodu, odlišnosť či tvorivosť. Sny môžu byť kľudne ako mágia. Dieťatko Luna sa ocitne v náručí čarodejnice Xan. Omylom sa napije mesačného svitu a prebudí sa v nej čarovná sila. Trinásť rokov ju Xan chránila, ale zrazu sa v lese kde žijú chystá niečo temné. Táto kniha vás pohltí vďaka čarovnej obraznosti. Je to oficiálne určená tínedžerom, ale my vravíme, skúste ju na letné večery aj vy. 


Trochu noir detektívka, trochu magický realizmus a obrovské množstvo fantázie. Ak do tohto kompótu hodíme mená ako Kafka a Hitchcock a poriadne zamiešame, nebudeme ďaleko od knihy Príručka pravého detektíva