Knihy na týždeň O putovaní

Aj vám sa zdá, že tieto prázdniny letia príliš rýchlo? Veru, aj v Prečítanom lete sme sa dostali už do poslednej tretiny a ani nevieme ako. Tento týždeň začíname poslednú veľkú tému: POMOC. 

Začneme rovno týždňom O putovaní. Prečo? Nuž, je to to jednoduché. Na cestách sa často dostávame do situácií, kde potrebujeme pomoc alebo naopak môžme pomôcť druhým. Tak je to aj v každej dobrej knihe. My vám zase trochu pomôžeme s výberom kníh. Rozdelili sme ich podľa veku, ale neváhajte a vyberte si knihu z ktorejkoľvek kategórie, ak vás zaujme. Alebo siahnite s deťmi po úplne inom príbehu, ktorý vám bude k našej téme pasovať lepšie. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o putovani (2-4).png

Čo je pre najmenšie deti na cestovaní najzábavnejšie? Predsa vlaky, bicykle, lietadlá a dopravné prostriedky od výmyslu sveta. Preto sme do témy o putovaní vybrali túto superskú knižočku. A viete čo je Ideme! POP najlepšie? Pop-up prvky, ktoré na vás vyskočia z každej strany. Sú vymyslené tak, aby odolali aj najmenším ručičkám, takže veľa vydržia. 

Ako šli slony na návštevu vás zabavia pri počítaní členov slonej rodiny, ktorí sa vydajú na cestu za priateľmi. Počas cesty sa však tak trochu zatúlajú v džungli. Koľko slonov nakoniec skutočne dorazí do cieľa? A čo ich vlastne zdržalo? A nebudeme sa čudovať, ak vám príbeh pripomenie vychádzky s vašimi malými objaviteľmi.


Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o putovani (5-8).png


Teporingo, alebo králik lávový, je určite to najroztomilejšie zvieratko v Mexiku. V tejto knihe je to však aj malý beťár, ktorý sa rozhodne splniť svoj sen: vidieť more. Spolu s ním si prejdete cestu zo sopečných hôr, cez mestá plné ľudí až k oceánu. A uvidíte pri tom kopu vecí, ktoré nájdete len v Mexiku. Tento krásne farebný cestopis s občas napínavým príbehom sme vybrali na spoločné čítanie pre deti od 5 do 8 rokov.

Do témy O putovaní sme skrátka museli vybrať túto rozprávkovú klasiku. Veď kto by nepoznal Dorotku a jej nových priateľov, ktorí sa ocitli na ceste krajinou Oz. Každý z nich na putovaní získa niečo iné, ale všetci spolu objavia tajomstvo mocného čarodejníka a porazia zlú čarodejnicu. Čarodejník z krajiny Oz je jedna z tých kníh, bez ktorej si detstvo ani nevieme predstaviť. 

Prečítané leto bez knihy od Lobela by nebolo ono. Už sme tu mali rozprávky Kvaka a Čľupa, Pána Sovu aj Myšaciu polievku. Tento rok sme vybrali knihu Lúčny koník. Aj ten na svojej ceste stretáva rôzne zvieratká. Príbeh vám pripomenie, že každý sme iní a tak to má byť.
Ako vždy, knižka je ideálna pre prváčikov, ktorí sa práve naučili čítať. Ale aj na spoločné čítanie pre všetky deti.


Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

kolaz o putovani (9-15).png

Klub objaviteľov je napínavé prázdninové čítanie plné nečakaných dobrodružstiev. Ale to ste možno tušili, prvá časť sa predsa volá Marshmallowač. Vynálezkyňa Ella náhodou objavila spôsob, ako sa dostať do úplne iného sveta. Nájde tam kopu záhad aj nových priateľov. Celú sériu sme vybrali aj kvôli tomu, že je perfektná práve pre začínajúcich čitateľov. Dej je totiž svižný, málo textu sprevádza veľa ilustrácií, čítanie bude určite zábava.

Kde všade môže žiť rodina, ktorá sa sťahuje z jedného podivnejšieho miesta na druhé? Prečo bývame za mestom je zvláštny príbeh rodiny, ktorá si hľadá miesto, kde budú všetci spokojní. Z domu s modrou lampou sa vyberú žiť do autobusu, na strechu kostola, do lesa či do snov. Rozprávanie je to možno absurdné, humor tu však nehľadajte. Naopak, kniha sa dotýka mnohých vážnych tém. Toto je totiž kniha s atmosférou, ktorú treba čítať a precítiť viackrát.

Pre starších čitateľov okolo 12 rokov tu máme nevšednú knihu Havran v okne, Galandia a iné príhody. Cestu touto knihou si vyberáte sami. Krátke kapitoly končia otázkou a vy rozhodnete, ako bude príbeh pokračovať. Možno si pamätáte tento druh kníh ako “vyber si vlastné dobrodružstvo”, alebo “gamebook”. Táto vás tiež zavedie do snových krajín či rozprávok. Ale aj do dramatických situácií nášho skutočného sveta. A ak sa pri putovaní stratíte, pomôže vám mapa na prebale.

Vango je mladý hrdina, ktorí sa tiež vybral na dôležité putovanie. Chce odhaliť svoj záhadný pôvod. Kniha plná akčných naháňačiek, únikov na poslednú chvíľu aj tajomstiev a pokladov je perfektné čítanie pre milovníkov dobrodružstiev. Odohráva sa tesne pred 2. svetvou vojnou a stretnete sa s množstvom skutočných historických osobností. Na rozuzlenie Vangovho príbehu si však musíte počkať do druhej časti. 

Poslednou knihou odporúčaní na tento týždeň je oceňovaná Čudná príhoda so psom uprostred noci. Nie je to tak úplne kniha pre deti, ale to nám nevadí. My ju odporúčame mládežníkom od 15 rokov. Hlavný hrdina Christopher má práve toľko rokov. Jeho očami vidíme svet, v ktorom žije a skúsime spolu s ním odhaliť záhadu, ktorej chce porozumieť. Zvláštnosťou je aj to, že Christopher má Aspergerov syndróm. Ak máte radi nevšedných rozprávačov, robenie zoznamov alebo matematiku, je to kniha práve pre vás.