Knihy na týždeň O priateľoch

Na posledný týždeň Prečítaného leta sme si nechali to najdôležitejšie. Nie, nebudete to zlato, neviditeľný plášť či kráľovská koruna. V každej dobrej knihe sa určite dozviete, že priateľstvo je nadovšetko. A my súhlasíme. Priatelia sa s nami tešia v radostných časoch a bez váhania nám pomáhajú v núdzi. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

header clanok o priateloch (2-4).png

Len ty a ja je malé leporelo o priateľstve dievčatka a jej psíka. Toto vyznanie vzájomnej lásky a dôvery sa dotkne každého, kto má doma zvieracieho miláčika. Toto je náš tip pre všetkých našich štvornohých priateľov a ich malých opatrovateľov.

Ako sa hľadajú kamaráti? Niekedy ťažko. Hnedý macko práve takúto otázku rieši v knihe slávneho Petra Horáčka. Ešte šťastie, že narazí na čierneho macka. Ten mu iste pomôže nejakého kamaráta nájsť. Mackov najlepší kamarát je úsmevný príbeh ako často hľadáme to, čo už dávno máme. A to všetko napísané a nakreslené tak, aby tomu ľahučko porozumeli aj trojročné deti. Presne tak, ako to vie urobiť len Petr Horáček.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

header clanok o priateloch (5-8).png


Ak ešte nepoznáte knihy Roalda Dahla, urobte si radosť a začítajte sa do jednej. Každé leto vám nejakú odporúčame. Tento rok je to znova Kamoš obor. Dahlov jedinečný rozprávačský štýl vás rozosmeje, dojme aj udrží v napätí. Malá odvážna Sophia z príbehu sa spriatelí so samotárskym dobrým obrom. Predlohou vraj spisovateľovi bola jeho vlastná vnučka.

Pre malých básnikov a milovníkov dobrých rýmov máme túto jedinečnú knihu s veršovaným príbehom od poetky Mirky Ábelovej. Tú možno poznáte ako autorku dospeláckych zbierok (Večný pocit nedele odporúčame všetkým mamkám na materskej). Pes Moko a jeho oko je jej prvá kniha pre deti. Pre decká vymyslela rozprávku o ceste psíka Moka a chlapca Viliho. Oboch spojí niečo nevšedné: psík má len oko a Vili rozumie zvieracej reči.
Knihu si môžete čítať s mladšími deťmi, ale kľudne ju ponúknite aj starším ako samostatné čítanie. Poézia je pre začínajúcih čitateľov ideálna. A špeciálne, keď je to takýto vtipný aj dojemný príbeh.

Pre prváčikov tu máme knihu zo sveta, ktorú už možno poznáte. Knihy so série Škola magických zvierat totiž Verbárium vydáva už niekoľko rokov. Tento rok však prišla so sériou špeciálne upravenou pre potreby čitateľov začiatočníkov. Ida v nej dostane záhadný list. Kto ho poslal jej pomôžu vypátrať zvieratá z Magického zookupectva.
Prečo práve táto kniha je skvelá pre prváčikov? Nuž, okrem vzdušne sádzaného textu, ktorý pomáha deckám sústredieť sa lepšie na jednotlivé slová a tým im uľahčuje čítanie, je to aj výborný príbeh, ktorý neurazí ich intelektuálnu úroveň. Je to skrátka kniha, ktorá sa číta jednoducho ale aj jedným dychom.

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov
header clanok o priateloch (9-15).png

Čo vybrať na záver leta pre začínajúcich čitateľov? My odporúčame Vetroplavcov. Noví kamaráti Max a Sofia v dobrodružnom príbehu zachraňujú ohrozené zvieratá. Hneď po zoznámení náhodou nájdu starú plachetnicu s názvom Veternica. Zistia, že je čarovná a vie ich preniesť na zázračné miesta. V tejto knihe sa dostanú na Havaj a tam pomáhajú korytnačkám. Práve sa chystajú vyliahnuť, ale ohrozuje ich svetelné znečistenie pláže. Magická, napínavá a trochu ekologická, taká je prvá časť série. Na záver totiž dostanete aj informácie o korytnačkách, a znečistení a prekvapivo aj stavbe plachetnice.

V komikse Úsmev (prvej časti tejto vtipnej a mierne autobiografickej série) autorka písala o svojich problémoch nielen so zubami, ale aj s prechodom z detstva do tínedžerských rokov. V pokračovaní Segry sa sústredila na súrodenecké vzťahy. Tretie sú Nervy. Hovorí sa v nich o panickom strachu hlavnej hrdinky. Výborne popisuje, ako jej strach vznikol, ako sa nenápadne prehlboval až do fázy, keď ju obmedzoval v jej bežnom živote. Pokračuje terapiou a liečivým procesom, ako sa paniky/strachu zbaviť. Tak ako predchádzajúce časti, prežívanie Reiny je veľmi prirodzené... skrátka je to normálna puberťáčka, ktorá rieši všetky veci, s ktorými sa stretávajú aj naše decká. Okrem toho, že je to výborná vec, ktorá sa číta takmer sama, je skvelé, že tu máme komiks o mentálnom zdraví detí, ktorý hovorí ich jazykom. 

Detektívky sú parádne oddychové čítanie nielen pre dospelákov. Jefferson od oceňovaného francúzskeho autora je tiež napínavá detektívka pre decká od 10 rokov. Odohráva sa vo svete, kde spolu s ľuďmi žijú aj zvieratá, ktoré chodia a rozprávajú ako my. Ježko Jefferson je obvinený z vraždy holiča Edgara. Nikto mu neverí, že sa na mieste ocitol náhodou. Kto je ale pravým vrahom a aké tajomstvá mal jazvec Edgar? A ako to všetko súvisí so vzťahmi medzi ľudmi a zvieratami? 

Keď sa slávny spisovateľ rozhodne napísať knihu pre deti, môže sa všeličo zamotať. V prípade Iana McEwana a jeho Rojka to však bola výhra. Rojko je chlapec s magickou fantáziou. Každý jeho zdanlivo obyčajný deň sa môže razom stať dejiskom neuveriteľných vecí. Prevtelí sa do mačky aj batoľaťa, odhalí zlodeja a dokonca vyzmizíkuje celú rodinu! Pri čítaní poviedkových príbehov naozaj občas nebudete vedieť, kde sa končí realita a začína sen. 

Na úplný záver Prečítaného leta sme pre vás vybrali knihu, ktorú si rozhodne musíte prečítať aj vy. Tak vtipnú a sviežu knihu si pred začiatkom školského roka zaslúžite! Tri dievčatá, ktoré boli zvolené za najškaredšie baby v škole, sa svojmu nechcenému víťazstvu postavia čelom a urobia z neho niečo, čo ich inšpiruje. Nie však k chudnutiu alebo nákupu mejkapu… tieto mladé ženy majú úplne iné ciele. A všetky tri sa za nimi vydajú do Paríža. Jaternice tiahnu na Paríž je brutálne humorná a realistická nálož, ktorá vo vás rozsvieti desiatky otázok. Budete sa pri čítaní kráľovsky baviť, sľubujeme.