Knihy na týždeň O panelákoch

Slovenské mesto bez panelákov? To by nešlo. Či už sú tie vaše sivé monumenty alebo farbami hýriace kvádre, natrvalo sú zapísané do našej existencie. A tak sa objavujú nielen v pesničkách a filmoch, ale aj v knihách. 

Ďalšou témou, ktorá do MESTA rozhodne patrí sú paneláky. Tu sú naše knižné odporúčania pre deti od 2 rokov až po 15-ročných mladých ľudí. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o panelakoch (2-4).png

Ste zvedaví, v akých domoch kedysi bývali ľudia z rôznych kútov sveta? Leporelo Domčeky sveta vám to názorne ukáže. Jednoduchý koncept aj štylizované ilustrácie sú výborné pre mladšie deti okolo 3 rokov. Nájdete tu 20 detí v tradičných odevoch z 20tich rôznych krajín. Nezabudnite, že sú to historické zobrazenia. Napovie vám Zuzka zo Slovenska v kroji z maľovanej dreveničky. Odporúčame, ak si radi čítate o živote a kultúre iných ľudí.

Môj domček, tvoj domček je z kategórie hľadacích kníh. Nájdete v nej príbehy obyvateľov jedného domu. Môžete sledovať ako sa Murkovcom darí pri sťahovaní do nového bytu, alebo skúste nájsť najmenšieho obyvateľa, ktorý určite neplatí nájomné. Každá rodinka má svoj vlastný príbeh, ale ako to už pri susedských vzťahoch býva, často sa ich životy prelínajú. Ako všetky hľadacie knihy, aj táto je zázračná v tom, že si ju decká radi pozerajú samé. Rozhodne tá pravá kniha na chvíle oddychu a pohody. Vašej alebo detí.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o panelakoch (5-8).png


Krpci z tretieho vchodu určite odporúčame na spoločné čítanie. Zavedie vás do (možno aj vašich) detských čias bez mobilov a internetu. Šestica detí z jedného paneláku prežíva na sídlisku svoje detstvo a všakovaké dobrodružstvá. Behajú po vonku, stvárajú neplechy, posielajú si tajné správy cez šnúru z okna do okna, vymieňajú ozdobné papieriky. Hoci sa veľa pre dnešné deti zmenilo, to podstatné ostáva: priateľstvo či súrodenecké vzťahy. Takže zatiaľ čo vy si budete vychutnávať nostalgickú atmosféru, vaše deti si užijú dobrodružstvá svojich rovesníkov. Sú to vlastne také Deti z Bullerbynu na slovenskom sídlisku. 

Aké by to bolo mesto bez holubov? Nuž, v malom mestečku z knihy Svetozár sa to rýchlo dozvedia. Poslanci mestskej rady totiž uzniesli, že už majú holubov (a najmä ich trusu) dosť. Holuby sa urazili a skutočne mestečko opustili. Mesto však ostalo príliš tiché a smutné. Vďaka Svetozárovi sa však všetko dalo do poriadku. Bohato ilustrovaná kniha vám pripomenie, že všetko živé má svoje miesto. Holuby a iné vtáčatá do našich ulíc jednoznačne patria.

Nielen vtáky a iné živočíchy majú byť súčasťou miest. Veď tam, kde nie je zeleň, nie je ani život. Maja s rodinou sa presťahujú do veľkého mesta. Ako si však medzi šedivými stenami domov vytvoriť zelenú oázu? Maja to skúša najskôr farbičkami a kriedami. Potom skutočne objaví zelenú džungľu - ale za sklom a zatvorenými dverami kvetinárstva. Každá džungľa však začína malým semienkom. Maja si s priateľmi vytvorí svoju vlastnú záhradu, z ktorej sa môžu tešiť všetci.
Majinu záhradu s nádhernými ilustráciami odporúčame pre prváčikov, alebo deti, ktoré sa práve naučili čítať. Krásny príbeh je totiž vyjadrený len minimom slov a celými stranami obrázkov. A to je to pravé pre čitateľov začiatočníkov.

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

kolaz o panelakoch (9-15).png


Naše domy, panelové, tehlové či drevené, sú fascinujúce. Ani tie zvieracie nezaostávajú v nápaditosti. Nakoniec, ľudia sa netaja tým, že stavbami zvierat sa radi a často inšpirujú.
Bohato ilustrovanú encyklopédiu príbytkov a domovov zvierat sme nevybrali do kategórie 9+ náhodou. Iste, poteší aj mladších čitateľov. Ale pre staršie decká, ktoré čítanie stále nepovažujú za zábavu, je perfektná. Krásne ilustrácie nepôsobia príliš naivne, ako to pri podobných obrázkových encyklopédiách býva. Výber informácií a pikošiek dokáže ohúriť aj dospelákov. A hlavne: text je fragmentovaný. Sem tam odsek, ktorý prečítate na deke pri bazéne alebo si ho dáte doma k nanuku. Za nás je kniha Stavitelia v živočíšnej ríši ideálna práve pre začínajúcich čitateľov.   

Máte radi lyžovanie a inšpiratívne príbehy o slávnych ľuďoch? Aj my! Preto sme do témy o panelákoch vybrali knihu Veronika z paneláku ide dobyť svet. Možno to bol trochu prvoplánový výber, ale my sa zaň nehanbíme. Útla knižka je totiž výborná od začiatku do konca. Svahy, školu, dlhé cesty v aute a vysedávanie s kamoškou pred panelákom budú vaše deti baviť aj keď nie sú športovými fanatikmi. Napriek netradičnému životnému štýlu je totiž Veronika v srdci skutočne dievčaťom z paneláku. Ale ak vás náhodou lyžovanie baví, dozviete sa v knihe kopu informácií z jeho minulosti aj súčasnosti.

Shaun Tan je majster záhad. Tento austrálsky výtvarník a spisovateľ má neuveriteľný dar vizuálneho rozprávania. Jeho knihy sú zmesou prapodivných a občas nepochopiteľných obrazov, ktoré sa skladajú do zvláštnych príbehov. Aj v tenučkej obrázkovej knihe Stratená vec s minimom textu budete trochu tápať, čo nám autor chce povedať. Tak je to ale správne. Shaun Tan nekreslí a nepíše jednoznačné knihy. Naopak, necháva v nich obrovský priestor pre rozličné vnímanie ohúrených čitateľov. Zaručujeme vám však, že po každom čítaní vo vás knihy zanechajú hlboký dojem a mnoho otázok.
Na internete nájdete aj krátku filmovú verziu príbehu, ktorá bola ocenená slávnym Oscarom. 

Radi chodíte po Slovensku s otvorenými očami? Vidíte na stenách mestských domov viac než len graffiti? Novinka Architektúra sa vám určite bude páčiť. Je to bez preháňania najlepší prehľad dejín a súčasnosti slovenskej architektúry pre mladých čitateľov, aký tu máme. Začína kostolíkom pri Kopčanoch (najstaršou zachovanou stavbou) a končí pri nových bratislavských mrakodrapoch od Zahy Hadid. Možno sa vám kniha bude zdať na prvý pohľad náročná. Ale keď sa začítate, len tak ľahko ju nepustíte z ruky. Autor je historik architektúry a vie paráde živo opísať okolnosti vzniku jednotlivých stavieb a zasadiť ich do historického kontextu tak, aby to bolo čo najzrozumiteľnejšie. Výborná do každej rodinnej knižnice. 

Čože? Kreslené interlingválne homonymá? To sú iba slová, ktoré vyzerajú rovnako, no v rozličných jazykoch si každé myslí to svoje. A sú kreslené. City v city, prosímpekne. Stan po slovinsky znamená byt a baby poznáte z angličtiny ako bábo. Toto je jedna z knižočiek, kde sa vekové hranice stierajú. Ocení ju štvrtáčka, pretože porozumie vtipu. Ocení ju aj tínedžer, pretože uvidí aká COOL knižka môže byť. A ocení ju aj dospelák, pretože táto knižočka je jeden výborný nápad, navyše sa zmestí do kabelky alebo palubnej dosky alebo batohu na dlhé cesty. Knižky s nápadom do každej rodiny! polica.png