Knihy na týždeň O nočnej oblohe

Piaty týždeň Prečítaného leta strávime s hlavou v oblakoch. Hviezdy, galaxie, slnečná sústava, vesmírne cestovanie aj mýtické božstvá. To všetko nájdete v našich knižných odporúčaniach na tému O nočnej oblohe. 

Úprimne, tento týždeň sa tešíme na nočný výlet. Denné výlety sú v tomto teple náročné. Keď sa však po západe slnka trošku ochladí vzduch, skúste vyraziť na dobrodružnú výpravu. Stačí len do záhrady, alebo na okraj mesta. A nezabudnite si do mobilu stiahnuť nejakú aplikáciu s hviezdnou oblohou. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

Tento týždeň sme vybrali kopu “obrazového materiálu”. Aj v prvej vekovej kategórii máme rovno dve obrázkové knihy, ktoré vynikajú svojimi ilustráciami. Obľúbenú slovenskú autorku a francúzskeho maliara a autora, obaja sa venujú v prvom rade ilustrácii. Aj tieto ich knihy sú viac na pozeranie. Príbeh je v nich  

Na výlet do sveta plného zvláštnych tvorov vás pozve Katka Macurová vo svojej knihe Mesačné zrnko. Dve kamarátky sa vydajú hľadať niečo nezvyčajné: zrnko z Mesiaca. Ten je však príliš ďaleko. Ich sen sa však splní a vďaka tomu trošku zmenia aj celé ich spoločenstvo. 

Pán Mesiac sa už dlho pozerá na zábavu na Zemi. Aj on si chce zatancovať na nejakom nočnom bále. Nájde tu však aj odvrátenú stranu spoločnosti. Ľudia sa ho boja, považujú ho za nepriateľa. Nakoniec si Mesiac zatancuje a nájde aj priateľa, ktorý mu pomôže vrátiť sa späť.  

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o nocnej oblohe (5-8).png

Do prváčikovského výberu sme našli krásnu knihu o vesmíre. Ocko lišiak v nej vysvetľuje svojmu mláďatku odkiaľ ako to s tým vesmírom vlastne je. Krásne posolstvo s milými ilustráciami. Jednoduchý text je ideálny pre prvočitateľov. Pre tých starších zase môže byť lákadlom anglická verzia. Moja prvá kniha o vesmíre je totiž rovno dvojjazyčná. Autor je vlastne zo susedného Maďarska. Túto knihu napísal pre svoju malú dcérku.

Druhá kniha je tiež rozhovorom dieťaťa s otcom. Keď mi ocko ukázal vesmír vás však pobaví pointou trochu viac pri zemi. Vtipná obrázková kniha švédskeho autora je plná tej pravej pohody, ktorá sa dá zažiť len v rodine, kde sa majú ľudia radi. Aj so svojou roztržitosťou či naopak pragmatizmom. 

Do tretice tu máme knihu amerických autoriek. Dali dohromady úžasnú zbierku mýtických zvierat z celého sveta. A keby len to. Celú knihu vybavili dychberúcimi ilustráciami hýriacimi množstvom farieb. Mýtopédia ponúka nevšedný výber zvláštnych zvierat, ktorým ľudia v dávnych vekoch pripisovali magickú moc. Sme presvedčené, že o niektorých tvoroch budete počuť a čítať prvýkrát. 


Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

Pre začínajúcich čitateľov máme tento týždeň ďalšie oddychové a hlavne bláznivé čítanie. Kto by si o knihe Galaktická škola myslel niečo iné, stačí si prečítať jej podtitul: Najvtipnejšia kniha vo vesmíre. Kelvin sa totiž ako jediný pozemšťan dostane medzi najinteligentnejšie decká v celom vesmíre. Akurát sa necíti byť až tak chytrý. Prečo je však len na ňom, aby zastavil šialeného vedca a zachránil celý svet? Nuž… čítajte, čítaje.

Všetko, čo ste chceli vedieť o Antarktíde a oveľa viac! A ako Antarktída je kniha plná objavovania. Toho faktického aj hravého vizuálneho. Listovať touto knihou je ako prechádzať sa galériou. Hrať sa s ilustráciami dokáže autor parádne. Určite sme vás o tom už presvedčili v recenzii na knihu Město pro každého.
Možno sa vám zdá, že o tomto ľadovom kontinente sa nedá veľa napísať. David Böhm vás však prekvapí šírkou tém, ktorých sa v knihe dotkol. Táto kniha je skrátka výborná na každej stránke. 

Ak potrebujete na svoje nočné objavovanie vesmíru sprievodcu, určite skúste Hviezdnu oblohu. V krásnej grafickej úprave vám prináša 88 súhvezdí, históriu ich objavenia aj s príbehom pomenovania. Dokonca tu nájdete aj ich polohu, aby ste vedeli kedy a kde ich na nebi hľadať. Hviezdy tak budete mať skutočne ako na dlani.

Priznávame! Táto kniha je dospelácka. Ale kľudne ju môže čítať aj váš trinásťročný sci-fi fanúšik. Andyho Weira určite poznáte ako autora svetového Marťana. Posledná šanca sa tiež odohráva mimo Zem. Hrdinom je Ryland Grace, ktorý má vraj zachrániť ľudstvo. Problém je, že si po zvláštnej nehode nič nepamätá. Naša posledná nádej si nespomenie ani na vlastné meno.
Ak sa vám to zdá napínavé, chápeme. Rovnako napínavé je aj presúvanie vydania slovenského prekladu. My hovoríme: nečakajte na nič a stiahnite si českú audioknihu! (Alebo anglickú, keď už sme pri tom.) Sľubujeme, že pri počúvaní na cestách sa vám ani nebude chcieť vystúpiť z auta.

Deti krvi a kostí sú možno klasickým fantasy príbehom z kategórie YA. V knihe nájdete mladú hrdinku, ktorá je vďaka okolnostiam prinútená bojovať za celý národ, pomocníkov nájde na nečakaných miestach a samozrejme, musí sa vydať na nebezpečnú púť. Čo je ale pre nás nevšedné, je prostredie v ktorom sa román odohráva. Fantastická africká krajina Orïsha vás zaručene ohúri zvláštnymi božstvami aj pravidlami fungovania mágie, ktorú si Zélie nesie v sebe. Odporúčame, je to výborná akcia od začiatku do konca.