Knihy na týždeň O fontánach

Tram-ta-da-dá! Prečítané leto 2022 oficiálne začalo. Na letné dobrodružstvo vyštartujeme z nášho domova. Obzrieme si miesta, kde bývame. Osviežime sa pri fontánach, prebehneme okolo panelákov a objavíme všetky tajné uličky. 

Prečítané leto trvá 9 týždňov. Minulé ročníky sme na každý týždeň vymýšľali nové témy a nové aktivity. Tak to ostalo aj teraz. Len sme náš 9 týždňový koncept rozdelili do 3 veľkých blokov. Máme teda 3 veľké témy: MESTO, TMA  a POMOC. Prvé tri týždne sa budú točiť okolo mesta a všetkého, čo s tým súvisí. A v každom dobrom meste nájdete fontánu. Preto 

Ako každý rok, aj teraz ponúkame každý týždeň množstvo knižných odporúčaní pre deti od 2 rokov až po 15-ročných mladých ľudí. 

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o fontanach (2-4).png

Pre najmenšie deti vyberáme väčšinou jednu hraciu a jednu čítaciu knihu. Leporelo Prvé slová - Mesto je práve tá hracia. Čo to vlastne znamená? Len to, že po pár spoločných čítaniach si váš drobec môže knihu “čítať” aj sám. Obsahuje totiž otváracie okienka a tie sú vždy zábava. Tieto sú naviac ešte super odolné, vyrobené z hrubšieho kartónu.
V knihe sa pozriete na všetky zábavne atrakcie, ktoré mesto ponúka. Nájdete tu park, múzeum, akvárium. A samostatná dvojstrana je mestečko v noci. Výborne sa vám teda bude hodiť aj k téme O nočnej oblohe či O baterkách. Vodu tu okrem spomínaného akvária nájdete aj v mestskom rybníčku.

Sériu leporelových kníh Učíme sa rozprávať asi viac poznáte ako knihy o Kubkovi. Výborné sú od začiatku do konca. Táto (zatiaľ posledná) časť s názvom Kubko v meste, je už skutočne čitateľsky a “počúvateľsky” náročnejšia. Kubko už totiž vyrástol a rozprávať vie dobre. Príbeh ukazuje život v obyčajnom meste. Zatiaľ čo maminka so Samkom nakupujú potrebné veci v obchodoch, Kubko so starými rodičmi navštívia múzeum či park.
Hoci je kniha určená deťom okolo 4 rokov, aj mladšie si prídu na svoje. V spodnej časti stránky máte úlohy na hľadanie alebo podnety na rozprávanie. Celá séria má skrátka výborne premyslený koncept.


Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o fontanach (5-8).png

Záhrada Jiřího Trnky je už takmer klasikou česko-slovenskej detskej literatúry. Príbeh o pätici kamarátov, ktorí za veľkým múrom a starou bránkou objavia čarovnú záhradu, snáď už aspoň raz čítala alebo videla väčšina z nás. Knihu plnú fantázie a bláznivých postáv si najviac užijete pri spoločnom čítaní. Má totiž tú vzácnu moc chytiť deti aj dospelých.  

Knihy o odvážnom psíkovi Caludovi sú tiež plné bláznivého humoru. Za všetko hovorí fakt, že Claudovou vernou spoločníčkou je ponožka Smraďoška. Obaja zažívajú nevšedné patálie všade, kam prídu. Calude v meste je vtipná a krátka chuťovka, ktorej sa nedá odolať. Odporúčame ju na spoločné čítanie, ale aj na samostatné čítanie pre prváčikov či začínajúcich čitateľov.
A na záver ešte slová samotného autora: “Ver mi, tvoja knižka sa dostane všade, presne ako Claude, takže si ju nos so sebou a čítaj si ju vždy, keď budeš mať chvíľu voľna.” S tým musíme súhlasiť. #knizkynacestach

Obrázkovú knihu Ako Fin zaplavil svet sme zaradili do našej tradičnej prváčikovskej kategórie. Patria tam knihy, ktoré sa ľahko čítajú a zároveň majú silný príbeh. Silou tejto útlej knižky je parádna zábava. Roztržitý Fin totiž omylom zaplaví celý svet. A pre všetky ryby nastane raj na zemi. Konečne môžu robiť všetko, čo chceli: ísť na zmrzku, bicyklovať zaplavenými ulicami a zájsť si do kina. Fin je ich hrdinom. Čo však všetky ostatné zvieratá a ľudia?
Minimum textu a celostranové ilustrácie plné vtipných detailov vás budú baviť. A mesto plné vody určite schladí aj tie najhorúcejšie letné dni.


Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

kolaz o fontanach (9-15).png

Veková kategória 9 až 15 rokov je vcelku široká. Naše odporúčania sú vždy zoradené podľa odporúčaného veku. Na začiatku máme knihu pre mladšie deti, pokračujeme náročnejším čítaním (či už technicky alebo obsahovo), chuťovkou pre čerstvých tínedžerov a končíme knihou, ktorú už bez váhania môžeme označiť ako YA (Young Adult, teda literatúra pre mladích dospelákov).

Ako prvú sme vybrali štvrtú časť ságy o detektívnej skupinke mestských holubov: Holubia agentúra špliecha do útoku. Nemusíte sa báť, jednotlivé časti na seba nenadväzujú, takže kľudne začnite aj štvorkou. V parku, kde majú Vrko s kamošmi svoju detektívnu základňu, prestane tiecť do fontány voda. Dôvod ako aj jeho vyriešenie sú rovnako bláznivé, ako prestrojenia, ktoré holuby používajú.
Úprimne, humor je tu občas mierne nechutný, ale človek má 9 rokov len raz, tak si to treba užiť so všetkým, čo k tomu patrí. O to viac celá séria baví aj tých najzarytejších nečitateľov.
Pomáha aj netradičný formát knihy - z polovice komiks, z polovice obrázková kniha. Ale na 100% zábava.

Príbehy z lúk a mokradí sú už trochu náročnejšie na čítanie. Budú sa páčiť rozčítaným deťom. Alebo aj tým mladším, ak si knihu budete čítať spolu nahlas. Texty trojice autorov - Veronika Šikulová, Márius Kopcsay a Juraj Raýman - striedajú krásne ilustrácie Vila Slaminku. Rozprávky sú inšpirované zvieratami a prostredím v bratislavskom regióne. Okrem zaujímavých rozprávkových tém a kope šiši humoru, tu nájdete aj veľa skutočných problémov a faktov o spôsobe života tvorov, s ktorými sa môžete stretnúť na prechádzkach. 

Ničnever je fantastická jazda čarodejníckym svetom po akej vám srdce zaplesá, ak sa vám zdalo, že po Harrym Potterovi už nič zaujímavé nemôže prísť. My si myslíme, že slobodné mesto Ničnever je pravou kúrou na túto myšlienku. Odporúčame zhruba od 10 rokov a špeciálne vo verzii do čítačky kníh.
Morrigan, ktorej osud je na začiatku knihy beznádejne spočítaný, sa ocitne vo fantastickom svete plnom kúziel. Môžeme vám zaručiť, že túto knihu zhltnete na jedno posedenie. Ani sa nenazdáte a budete sa s Morrigan rútiť uličkami mesta Ničnever na obrovskej rozprávajúcej mačke. 

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako si vybudovať lávovú priekopu okolo vášho domu? Alebo ako chytiť dron? Ako na to s podtitulom Absurdné vedecké riešenia všedných problémov je práve pre vás. Okrem odpovede na otázky hore nájdete aj šialené návody ako počúvať hudbu, hrať sa na naháňačku či ako si urobiť selfie. Autor Randall Munroe je vedec humorista, ktorý pracoval v oblasti robotiky pre NASA. Takže v kapitole o tom, ako prísť na čas, začne samozrejme polemikou o tom, či je možné zmeniť plynutie času.
Výborný mix vedy a zábavy doplnený vtipnými ilustráciami poteší geekov a všetkých, čo majú radi prekvapivé riešenia.

Pre najstarších mládežníkov máme už vyslovene dospelácku knihu. Ale urban fantasy a britský humor je výborné spojenie keď máte 15 aj 30. Peter sa v novom zamestaní policajta neprestáva čudovať nad vecami, o ktorých bežní ľudia ani nevedia. V Londyne je totiž sféra, ktorú ovládajú nadprirodzené bytosti. A úlohou tajného policajného oddelenia je držať ich existenciu čo najviac v tichosti. Rieky Londýna je fantastický cestopis záhadnými časťami mesta s detektívnou zápletkou a prehliadkou miestnej mytológie. Stačí sa len ponoriť do tmavých vôd Temže.

polica.png