Knihy na týždeň O dobrom čaji

Čas na piknik! V polovici augusta je ten najlepší čas vychutnať si bezstarostné leto plnými dúškami. Zoberte knižky na piknikovú deku, pribaľte chlebíčky, koláčiky a termosku s čajom. Studeným, horúcim, čiernym alebo bylinkovým, je to na vás. Tak ako výber knihy, ktorú si pribalíte do batôžka. Ak by ste však potrebovali pomôcť, môžete sa inšpirovať našim výberom na tento týždeň. Nech sa páči, dobrú chuť.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

header clanok o dobrom caji (2-4).png

Ak máte deti v tomto veku, dobre viete, že káva a čaj sa väčšinou pije studená. Rodina Julky si sadla k poobednému čajíku so sušienkami a nečakaným divadelným predstavením. Julka si mala obuť ponožky. Namiesto toho však rodinke pripravila módnu prehliadku. Táto roztomilosť má všetko, čo deti okolo 2 rokov baví: humor, “obyčajné” situácie, ktoré sa ľahko môžu prihodiť aj im, opakujúce sa scénky, ktoré sa zakaždým trochu menia a láskavé usitenie, že sa máme radi. Krásny jazyk prekladu je už len taký bonus. Julka hľadá ponožky je jednou zo série malých príbehov pre malé deti. Všetky sú výborné. Prečítajte si spolu s mrňúsmi trebárs pri olovrante.

Čapkove Rozprávky o psíčkovi a mačičke zdá sa nestarnú. Milovali sme ich my a rovnako aj naše deti. Do našej čajíkovej témy sme vybrali rozprávku Ako si psíček s mačičkou piekli tortu. Pretože k čaju zákusok patrí. Možno ešte stále máte knihu zo svojho detstva. Ak nie, odporúčame toto maličké zošitové vydanie, v ktorom je len jedna rozprávka. Zmestí sa skutočne do každého batôžka. Na posilňovaciu prestávku na túre ako stvorená.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

header clanok o dobrom caji (5-8).png

Nie každá stará mama je ako dobrá víla z rozprávky. Občas sa stane, že pripomína skôr ježibabu. Aj Henrich má starú mamu, ktorá má najradšej svoju samotu. Každý mesiac k nej s mamou a ockom chodia na večeru. Nikdy to nie je radostné stretnutie, skôr povinnosť. Obrázková kniha francúzskych autoriek Otrasná madam stará mama je zvláštnou momentkou nevšednej rodiny (na naše slovenské pomery, vo Francúzsku je to vraj bežnejšie). Do nášho výberu sme ju zaradili práve kvôli tomu. Rodiny sú rôzne a Henrich sa jednoducho musí naučiť žiť s tou svojou.  

Dorka Magorka sa musí naučiť čítať! Ale čítanie nudných školských kníh je otrava. A vôbec, Dorka nemá na čítanie čas. Treba predsa zachraňovať všetkých pred Pažravicou Žravicou. Tá sa jej vždy vlúdi do fantazijných hier, ktoré hráva so svojou naj-kamoškou. Dorkin svet je plný nespútanej predstavivosti, mieša sa v ňom bežný život a tie najfantastickejšie sny. Veľmi nás jej bláznivé príhody bavia a ani táto nie je výnimkou.

Bobor Karol má tiež veľa práce. Pestuje fazuľku na záhrade, opravuje bicykel… Knihy o Karolovi a jeho priateľoch sú zábavné a praktické. Okrem príbehu v nich nájdete aj návod, ako niečo vyrobiť, opraviť. Výbroné, ak máte doma malých kutilo

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov


header clanok o dobrom caji (9-15).png

Komiksy sú najlepšie letné čítanie. A tento o dvoch čarodejniciach zo starého Anglicka je to pravé prázdninové dobrodružstvo. Príbeh sa začína Merlinom, ktorý k Morgavse a malej Morganke prišiel na čaj. No, vlastne ich posiela na dôležitú misiu: musia vrátiť dračie vajce na Island. Prvá časť komiksového príbehu je nabitá vtipom aj akciou. Zaručene si ich obľúbite.

Tajomstvo čaju je z kategórie knižných zákuskov. Obrázková kniha, ktorá vás zoznámi s históriou pitia čaju. Cesta, ako sa čaj dostal do všetkých kútov sveta, je prezentovaná nádhernými ilustráciami. Je to ozaj výnimočná kniha, ktorá sa hodí k akémukoľvek čajovému rituálu.

Našim ďalším tipom je tak trochu nostalgia za detsvom v domčeku na okraji Bratislavy. Ak máte chuť, vybrať sa za tajomstvom leta v krásnej záhrade, Pepína z Longitálu vám padne dobre. Odporúčame pre čitateľov v akomkoľvek veku.

Poznáte mladšiu sestru slávneho detektíva? Enola Holmesová je presne taká, akú si ju predstavujete. Nebojácne sa vrhá do dobrodružstiev, odhaľuje záhady a sprisahania viktoriánskeho Anglicka, pomáha priateľom. Prípad zmiznutého markíza je úvodnou časťou do série napínavých detektívnych príbehov. Kniha už má pár rokov, za dnešnú popularitu vďačí aj vydarenému filmovému spracovaniu. Pozrite si a porovnajte, či stále platí, že kniha je lepšia ako film.

Bez poriadnej kuchárskej knihy by to v žiadnej domácnosti nešlo. My sme jednu dokonca vybrali aj do našich letných odporúčaní. Varenie a pečenie je totiž praktickou lekciou matematiky a chémie dohromady. Šmak je trochu netradičná kuchárka. Hlavne vďaka grafickému spracovaniu receptov. Obvyklé postupy sú znázornené ako časová os s piktogramami a fotkami miesto slov. Geniálne! Vyskúšajte spolu s deckami. Starším tínedžerom už ale knihu a kuchyňu môžete smelo zveriť do rúk.