Knihy na týždeň O baterkách

Záverečný týždeň nášho celku O tme sa venujeme baterkám a svetielkam. Zámerne sme vybrali takto pekne symbolickú tému. Svetlo totiž znamená koniec temnoty a pravdou je, že trochu povzbudenia sa nám občas zíde. 

Poďte sa s nami pozrieť na výber kníh, ktoré so svetlom súvisia občas priamo, občas len symbolicky. Dúfame, že si aj tento týždeň vyberiete svoju obľúbenú. Dokonca ani nemusí byť z tých, ktoré sme pripravili my. Ako vždy hovoríme, skúste si posvietiť na svoju domácu knižnicu. Možno sa tam už nejaký knižný poklad trblieta.


Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

kolaz o baterkach (2-4).png

Posvieťte si s medvieďatkom na les tesne pred spaním. Medvedík chce ešte popriať svojim zvieracím kamarátom dobrú noc. Dobrú noc, medvieďa je v podstate hľadacia kniha s nevšedným konceptom. Ku knihe je priložená “baterka” vďaka ktorej môžete hľadať obrázky na priesvitnej fólii. Parádna knižka na hranie pred spaním =)

Séria Potuliek je už naša letná klasika. Každý rok ju vyberáme do niektorej témy. Je nielen univerzála, ale hlavne milovaná veľkými aj malými čitateľmi. Vo veľkom leporele Potulky nocou sa môžete stratiť v uličkách a zákutiach známeho mestečka počas jednej noci. Baterky tam nájdete tiež.
A pre všetkých knižných detailistov tu máme pátranie po knihách zobrazených v galérii mesta. Pozrite sa, čo odhalili naše detektívky. 

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

kolaz o baterkach (5-8).png


Kto z nás nemá rád knihy o pomáhaní zvieratám? Príbeh, ktorý sa odohráva v slovenskom prostredí, nemohol napísať nikto iný než Zuzka Štelbaská. Vlčica Luna je parádna kniha o záchrane strateného mláďatka, láskavosti aj krutosti ľudí a o ochrane prírody. Realistický príbeh je dokonca založený na prípade skutočnej vlčice. Kniha je úvodom do série Záchranná stanica. Naši malí čitatelia si ju hneď obľúbili.

Náš výber do tém O tme a O baterkách by nebol kompletný bez poriadnej náučnej knihy. Pre túto vekovú kategóriu sme vybrali hlbokomorskú príručku Prieskumník oceánu. Veľa pôsobivých ilustrácií a súhrn faktov, ktoré vám odhalia fascinujúci svet v temných zákutiach morí. 

V kategórii “prváčik” sme vybrali nádhernú obrázkovú knihu Malý Panda, Tato a Mesiac. Podľa oficiálnej anotácie je kniha “svetlom pre deti a rodičov”. Malý Panda sa napriek tomu, že jeho Tato nie je práve s ním, cíti milovaný a chránený. Ilustrácie aj text sú plné lásky, dôvery dieťaťa. Všetky detské strachy totiž vie zahnať upokojujúci hlas rodiča. Občas aj ten, ktorý znie v jeho srdci.

Knižné tipy pre mládež vo veku 9 - 15 rokov

kolaz o baterkach (9-15).png

David Walliams je váš aj náš obľúbený autor. Hlavne ak hľadáme knihy pre “začínajúcich čitateľov”. To sú práve tí, ktorí už síce dávno vedia čítať, ale po cestičke ku knihám kráčajú obozretne a neisto. Pre nich máme v zásobe knihy, ktoré sú k ich opatrnosti láskavé: majú silné a často vtipné príbehy a pomôže aj špecifická grafická úprava textu. Preto sme aj vybrali Polnočnú bandu. Hoci je to na prvý pohľad hrubočizná kniha, stačí ju otvoriť a zistíte, že vás doslova vtiahne do deja už od prvej strany.

Už sme písali, že krásne encyklopédie majú v Prečítanom lete miesto vždy zabezpečené. Takto vidím je neuveriteľná fajnotka pre zvedavcov, ktorí sa chcú dozvedieť všetko o tom, čo súvisí so zrakom a videním. Budete oči otvárať nad tým, do akých tém vás kniha zavedie. Ukrajinská autorská dvojica píše a kreslí nápadité knihy o svete okolo nás. Určite si posvieťte aj na ich ďalšie knihy. Každá je výnimočne krásna.

Kníh o duševnom zdraví pre mladých čitateľov máme stále málo. Táto novinka je naviac aj veľmi vydareným a napínavým rozprávaním, ktoré boj o svoju vlastné ja podáva veľmi zrozumiteľne a pútavo. Alma a jej Sedem strašidiel pod posteľou pomôže aj vám spoznať a pomenovať strašidlá, ktoré máme mnohí v sebe. Nápadité ilustrácie aj grafický dizajn knihy ešte viac zdôrazňujú atmosféru príbehu.

Na záver tu máme ešte jeden nie úplne detský tip. Pod šírym nebom je totiž autentický záznam života v divočine. Autor ušiel do švédskej prírody pred mestským ruchom a musel prežiť len vďaka vlastnej vynaliezavosti. O svoje myšlienky a pocity sa delí tak pútavo, že ak knihu dáte do rúk vašim tínedžerom, prečítajú ju jedným dychom. Určite pomáhajú aj fantastické ilustrácie. Praktické rady, ktoré sa týkajú vecí ako sušenie ponožiek, zbierania a lovenia potravy až po spracovanie zvieracej kože, berte ako bonus. Možno sa vám niekedy zídu. =)