Knihy na týždeň O zastávkach

Vitajte v štvrtom týždni Prečítaného leta! Ako sa vám darí? Dúfame, že sa máte výborne.
Každý rok vyberáme aspoň jednu tému, ktorá je nejako spojená s dopravnými prostriedkami. Snáď sa nám to v týždni O zastávkach podarilo.

Veľká výprava

Na Slovensku máme niekoľko historických aj raritných želetníc. V tomto týždni sa s deťmi vyberte na tú, ktorú máte najbližšie: Oravskú lesnú, Čiernohorskú, historickú na Kysuciach, Košickú detskú železnicu alebo zubačku v Tisovci či v Tatrách.

Malé dobrodružstvo

Nájdite pekné miesto v okolí, kam sa dá odviezť vlakom alebo autobusom. Nezabunite si zobrať piknikovú deku, občerstvenie, knihu a karty. Čierny Peter a žolíky sa výborne hrajú aj za jazdy.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

"Svojtkovina" je medzi rodičmi už zabehnutý výraz. Hneď si pod ním predstavia odolné leporelo s množstvom zábavných interaktívnych prvkov. Cesta autobusom je presne taká. S dieťmi sa v nej môžete pozrieť, čo všetko sa môže vidieť a diať v autobusoch.

Kubko sa učí rozprávať je prvá časť skvelej série pre deti, ktoré sa učia rozprávať. Nájdete v nej situácie, s ktorými sa stretávajú aj vaše deti. Celá kniha je dômyselne zostavená tak, aby pomáhala deťom trochu rozviazať jazýčky. Odporúčame samozrejme aj rodeným rapotačom a rapotačkám, pretože sa o obrázkoch dá rozprávať donekonečna.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Braňo Jobus je bezkonkurenčne jeden z najvtipnejších slovenských autorov. Ja nič, ja muzikant vás prevedie vzrušujúcim životom červotoča Chruma. Kde všade vo svete sa zastavil a na koľkých hudobných nástrojoch si pochutnal si prečítate v tomto bláznivom príbehu.

V téme o zastávkach sme nemohli prejsť knihu o bratislavskom metre. Že v Bratislave metro nie je? To Michalovi Hvoreckému a Simone Čechovej vôbec nevadilo. Vymysleli si vlastné zastávky, vďaka ktorým sa zoznámite s Bratislavou súčasnou, historickou aj tou z budúcnosti. Bratislava, čarovná metropola je skrátka perfektná kniha pre zastávkový týždeň.

Aké skvelé je mať namiesto školského autobusu brontosaura? Môžete nastupovať rovno z balkónu paneláku! Brontosaurus je ale veľký a pri pravidelných cestách bohužiaľ narobí kopu škody. Deti sú ale vynaliezavé bytosti a hneď vymyslia, ako v škole využiť brontosaura pre radosť všetkým. Jazda do školy na brontosaurovi je taiwanská obrázková knižka, ktorú odporúčame pre prváčikov.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Polly je trochu nešikovná čarodejnica a Buster je príšerka, ktorá mení farby podľa pocitov. Sú to najlepší kamoši od mala. Ale v meste kde žijú, sa čarodejnice nesprávajú pekne k príšerkám. Obaja naši hrdinovia sa ale týmto nespravodlivým pravidlám postavia a rozhodnú sa ukázať všetkým silu ich priateľstva. Polly a Buster je prvá časť napínavej a občas humornej série, ktorú sme vybrali pre začínajúcich čitateľov.

Cesta do divočiny je jedna z tých náučných kníh, ktoré určite chcete! Zubor Kubo, veverička Ula a holub Filip cestujú z poľského národného parku do iných parkov po celom svete. Po ceste stretnú kopu raritných živočíchov a rastlín, ktoré sú pre jednotlivé chránené parky typické. Nebude núdza o kopu vtipných situácií a zaujímavostí z celého sveta.

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta hovorí o putovaní chlapca, ktorý má jednu veľkú zvláštnosť: vie lietať. Ako si Barnaby poradí v svete, v ktorom je považovaný sa čudáka? Na svojej ceste zistí, že všade okolo žije mnoho zvláštnych ľudí.

Morigan Crowová, ktorú poznáte z knihy Ničnever, sa stala študentkou čarodejníckej školy. Musí ale so svojimi priateľmi pred ostatnými zatajiť, že Morigan je Čarotepka. Podarí sa im to, alebo nie? Nemôžeme vám prezradiť, ale vedzte, že to bude napínavé.

Aj tento týždeň sme pre najstaršie decká vybrali "dospelácku" knihu. Hostinec v Ivy Hille je tak trochu romantický a poriadne historický román. Mladá vdova Jane Bellová zdedila hostinec. Zrazu teda musí riešiť riadenie hostinca, ale aj záchranu biznisu pre celú dedinku Ivy Hill.