Knihy na týždeň O vytrvalosti

Vitajte v závere Prečítaného leta! Dúfame, že si užijete posledný týždeň. Vybrali sme pre vás knihy s témou O vytrvalosti. Ak ste totiž vydržali celé prázdniny v pohode a zdraví, medailu za vytrvalosť si určite zaslúžite.
Na konci vás možno čakajú nové začiatky, ak máte doma budúcich škôlkárov alebo prvákov. Alebo zabehnutý rytmus. Držme si palce, nech to všetko pôjde ako po masle.

Veľká výprava

Niektoré prekážky sa zdolajú ľahšie, ak sa na ne pozriete trochu z nadhľadu. Že pohľad z výšky má svoje čaro sa presvedčíte, ak vyleziete na jednu z mnohých rozhľadní, ktoré na Slovensku nájdete. Drevené, kamenné, vysoké len pár metrov alebo rovných 30 - jednu z nich istotne nájdete aj vo vašom okolí. Na všetky treba trochu odvahy a veľa vytrvalosti.

Malé dobrodružstvo

Veríme, že vaše rodinné leto vás všetkých tešilo. Ako odmenu a finálnu rozlúčku si doprajte filmový večer s pizzou. či si ju spoločne upečiete alebo objednáte, je len na vás.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Lev a vtáčik je naša srdcovka. Veľmi radi knihu odporúčame malým čitateľom okolo troch rokov, ale aj veľkým prvákom. Je to kniha o priateľstve, dôvere a potrebe nechať druhého slobodným. Nádherné ilustrácie od autorky, ktorú poznáte z knihy Na vrchol kopca, vás možno rozcítia. To dobré knihy niekedy zvyknú.

Vydavateľstvo Buvik je známe svojimi výbornými detskými knihami. Tento veršovaný príbeh o zajačikovi, ktorý dokázal v tej správnej chvíli prekonať svoj strach, je nádherne preložený. Ak chcete deťom dopriať vtipný aj napínavý dej a hlavne ľúbozvučnú slovenčinu, prečítajte im Ako sa zajačik prestal báť. (Bonusom je, že poučenie si z knihy odnesú najmä rodičia.)

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Tento týždeň vám odporúčame aj jednu českú knihu. V Mapách mých pocitů našťastie nenájdete vela slov. Je totiž kombináciou bezsloveného komiksu obrázkových máp. Spolu s hrdinom sa môžete vybrať na dobrodružnú cestu po záhadnej krajine. Každá časť cesty sa sústredí na nejakú citovú oblasť: krajinou radosti, strachu, nádeje či smútku. Krásne ilustrácie vás očaria a pocity, ktoré prežívate spolu s hrdinom zase rozšíria vaše povedomie o vlastnom vnútornom prežívaní.

Bez Roalda Dahla si už ani Prečítané leto nevieme predstaviť. Tento rok sme pre vás vybrali Jakuba a obrovskú broskyňu. Vydajte sa spolu s Kubom na dobrodružný let s novými priateľmi. Ako všetky Dahlove knihy, aj tu sa dobre zasmejete. A samozrejme, čaká vás šťastný koniec.

Mať vlastnú záhradku je výbornou skúškou trpezlivosti a vytrvalosti. Rodina Joanny Gaines vám o svojich skúsenostiach porozpráva v obrázkovej knihe Sme záhradníci. Cesta od jedného preliateho črepníka dopracovali k nádhernej záhrade plnej kvetov aj zeleniny bola ozaj náročná, ale stála za to. Odporúčame ako motiváciu pre vlastné záhradníčenie.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Pilot a Malý princ je nádherným umeleckým životopisom Antoina de Saint-Exupéryho. Užijete si v nej nielen zaujímavý príbeh, ale najmä prekrásne ilustrácie Petra Sísa, svetovo úznáveného českého autora.

Ďalším našim odporúčaním je kniha, ktorá tiež získala viacero ocenení. Rozprávka o psíkovi Gagarinovi je možno na prvý pohľad o hľadaní strateného psíka, ale rýchlo zistíte, že v skutočnosti sa hovorí o komplikovaných vzťahoch a občas zvláštneho prístupu, aký majú dospeláci k deťom.

Aby sme sa vrátili k výborným životopisným knihám: v týždni O vytrvalosti sme si predsa nemohli nechať ujsť knihu o Štefánikovi. Táto z pera Adama Berku je síce riadne ťažká, ale Štefánikov rušný život rozpráva s ľahkosťou a prehľadom. Pomáhajú aj štylizované ilustrácie Anny Hájkovej.

Ak si chcete zažiť, ako sa žilo bez mobilných telefónov, začítajte sa do príbehu Raymie Nightingalovej. Nebojte, nie je to pointou knihy. V tej sa totiž Raymie snaží vyhrať súťaž s mažoretkami, aby sa jej meno dostalo do novín. Dúfa, že si ju všimne jej otec, ktorý s ňou nežije. Zistí však, že jej súperky majú rovnako dobré dôvody na výhru.

Posledným našim tipom je kniha, ktorá nie je vlastne určená deťom. To jej však nebránilo byť v katalógu Najlepšie detské knihy roka 2020. Daniel Tammet v knihe Narodený v modrú stredu píše o svojom vlastnom živote s autizmom. A my hovoríme, že pozrieť sa na svet inými očami je niečo, čo sa hodí v každom veku.