Knihy na týždeň O stopách

Po stopách knižných hrdinov sa vydávame tretí týždeň Prečítaného leta. Budeme pátrať spolu s detektívmi, rozoznávať stopy zvierat, hľadať indície, lúštiť hádanky... To všetko s knihou v ruke. Užite si krásny týždeň.

Veľká výprava

Poznáte geocaching? Je to riadne dobrodružná turistika, počas ktorej v lesoch hľadáte skrýše s pokladmi, tzv. kešky. Tento týždeň je na kešky ako stvorený. Nájdite si teda váš región na geocaching.com, zvolaje kamošov a choďte hľadať.

Malé dobrodružstvo

Vytvorte si vlastnú stopovaciu trasu vo vašom okolí. Najmenším deťom budú stačiť šípky kreslené kriedou na chodníku. Pre väčšie zase môžete pripraviť putovanie v lesíku so skrytými indíciami na papierikoch.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Tamtam je miláčik. Hravá kniha plná farieb vás bude tešiť. Čo všetko cez deň robí kocúrik? Mnoho dôležitých vecí: spí, schováva sa, hrá sa, skáče, mazná sa a znova spí. Tomu bude výborne rozumieť každé dvojročné dieťatko.

František z kompostu chce byť užitočný. Ale nevie opeľovať kvety, ani roznášať semienka či tkať siete. Nakoniec zistí, že to, čo robí najradšej, je aj užitočné. Veď dážďovka svojimi chodbičkami kyprí pôdu. Autorská kniha Simony Čechovej je milým pokračovaním knihy o Včelárovi Jožkovi.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Chcete vedieť, aká veľká je stopa bobra, žirafy, medveďa alebo piskora v porovnaní s rukou vášho dieťaťa? Kniha Stopy zvierat z celého sveta v sutočnej veľkosti vám to názorne ukáže. Deti fascinuje, ak si môžu dať do kontextu ako veci a zvieratá, ktoré v skutočnosti ešte nevideli, naozaj vyzerajú. Odporúčame pre malých aj veľkých zvedavcov.

Čo sa stane, ak z kníh zmiznú všetky písmenká? Knihovníčky Beta, Kveta a Veta spolu s malými čitateľmi Martinom a Dorkou našťastie prídu na to, kto má toto zakliatie na svedomí. Ako to už v rozprávkach býva, musia uhádnuť meno šriatka. Prídete aj vy na to, kto sa skrýva pod záhadnou skratkou C.? Záhada knižnice na konci ulice je výborným čítaním pre všetkých malých knihomoľov, ktorí radi chodia do knižníc.

Dedkov ostrov vie byť dobrodružným čítaním pre menšie deti a zároveň knihou, ktorá chytí za srdcia dospelákov. Malý chlapec s dedkom sa vydajú na záhadný ostrov, kde zaživajú skvelé príhody. Až kým sa dedko nerozhodne ostať na ostrove navždy. Chlapcovi ostane list na rozlúčku a pekné spomienky.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Ak máte doma začínajúceho čitateľa, Operácia Búrkové mračno je detektívka, ktorá mu padne ako uliata. V prvej časti série Deteknívej kancelárie číslo 2 sa zoznámite s malými detektívmi Oliverom, Tiril a ich psíkom Osmom. A čo budete hľadať? Kvasnice, sódu, borievky... že to znie ako recept na koláč? Nechajte sa prekvapiť.

O psíkovi, ktorý prestal brechať je kniha pre všetkých, ktorí majú radi dojemné príbehy. Aké ťažké je nájsť si cestu k tým, čo zradili tvoju dôveru? Psík aj chlapec si každý prežijú svoje trápenie. Dôležité je, že si navzájom pomôžu, aby znovu objavili lásku k iným.

Astrid Lindgrenovú asi netreba predstavovať. Okrem obľúbenej Pippi ale napísala mnoho iných kníh. Medzi nimi aj tri detektívne príbehy Kalleho Blomkvista. Odporúčame všetkým deťom okolo 10 rokov.

Toto je skutočný príbeh vlka, ktorý dostal meno Tulák. Jeho cestu môžete sledovať spolu s autorkou, ktorej sa výborne podarilo preniesť do knihy pohľad tohto divokého zvieraťa. Rozprávanie pôsobí takmer autenticky. Vlk menom Tulák je jedna z najvýraznejších kníh o živote zvierat v súčasnom svete.

John Green je medzi mládežníkmi veľmi obľúbený. Jeho knihy majú radi teenageri na celom svete. V Papierových mestách sa hľadá Margo, ktorá znova (!) záhadne zmizla. Quentin, obyčajný chlapec odvedľa, vylúšti všetky jej odkazy. Nechala ich zámerne pre neho? Môže to byť láska, alebo len pobláznenie. Rozhodne je to super kniha aj s bláznivým road-tripom na záver.