Knihy na týždeň O piknikoch

Priatelia, prázdniny a leto sa pomaly preklápajú do svojej záverečnej časti. Pravdu povediac, aj nám energia už viditeľne ubúda. Preto sme pre vás na ôsmy týždeň Prečítaného leta vybrali tému doslova oddychovú.

Čo môže byť lepšie, než spojiť leňošenie a dobré jedlo? No dobre, možno si pred vašim piknikom vyšplháte na nejaký parádny kopec. Ale nebudeme proti, ak si jednoducho rozložíte deku v záhrade alebo mestskom parku. Všetko sa ráta. Dôležitá je pohoda, fajná kniha na čitanie deťom a nejaké to dobré jedlo s limonádou.

Veľká výprava

Skanzeny vedia byť parádnym cestovaním v čase. Vďaka nim dokážeme nahliadnuť rovno do kuchýň, v ktorých sa kedysi varilo. V niektorých slovenských skanzenoch vám dokonca aj napečú chlebík. Tak ako to kedysi robili naše prastaré mamy.

Malé dobrodružstvo

Spravte si piknik kúsok za mestom tam u vás, ako opatrnú rozlúčku s letom. Každý člen rodiny môže pripraviť jeden druh jedla. Natrieť chlebík maslom alebo zmiešať vodu so sirupom či kúskami ovocia zvládnu aj najmenšie deti. Všetko sa ráta!

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Hľadaj a nájdi pre najmenších je výborné leporelo pre vašich malých dopravných maniakov. Okrem rôznych áut, vlakov, lodí a lietadiel v knihe nájdete množstvo roztomilých postavičiek typických pre ilustrátorku Maju Nerádovú. Ak budete dobre hľadať, jeden piknik tam nájdete tiež.

Ak si chcete s deťmi spolu čítať a pritom obdivovať prekrásne detailné ilustrácie, Rozprávaky spod černičia vás určite potešia. Príbehy myšacej kolónie žijúcej na okraji lúky vás prevedú ročnými obdobiami aj odhalia dobrodružstvá, ktoré prežívajú malé myšky.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Naša milovaná Pippi je tu znova! Tentokrát v (takmer) komiksovej podobre. Celostranové ilustrácie, zábavný text aj napínavé dobrodružstvo nájdete v knihe Pippi s kamarátmi na úteku.

Medveď Björn sa v druhej knihe svojich príbehov vyberie s ostatnými zvieratkami z lesa na piknik. Rozprávania zo života zvieratiek so svojským a milým druhom humoru budú baviť vašich prvákov .

Angličania majú radi pikniky, preto pre vás máme ešte jednu klasiku detskej literatúry: príhody Krtka, Potkana a Žabiaka z knihy Vietor vo vŕbach vás zavedú na anglický vidiek. Kniha vyšla v luxusnej edícii s nádhernými ilustráciami Ingy Moore. Výborné na počúvanie aj pozeranie.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Naše odporúčanie pre začínajúceho čitateľa v týždni O piknikoch je kniha Príroda v noci. Je z kategórie náučných s prekvapivým efektom. Tým prekvapením sú ilustrácie, ktoré svietia v tme. Séria od Peti Bartíkovej je výborná na prezeranie s mladšími deťmi. Ale ako samostatné čítanie je fajná aj v tomto veku.

Druhou nepríbehovou knihou je skautská príručka Outdoor - Dobrodružstvo v prírode. Naučí vaše deti všetky dôležité veci, ktoré potrebujú na stanovanie a na výlety do prírody. Každý milovník prírody si tam nájde dosť tipov a rád aj na niekoľko letných prázdnin dopredu.

Annu zo Zeleného domu snáď ani netreba predstavovať. Aby ste vedeli, aj piknik tam nájdete. Dokonca vyšla aj ako audiokniha v podaní Slávky Halčákovej.

O čom sníva raketový pes je kniha o Ceste hrdinov SNP. Autorka Júlia Batmendijnová túto trasu, ktorú ľudia idú niekoľko týždňov alebo miesiacov, prebehla za 12 dní. A to nie je žiaden piknik!
Síce nie je primárne určená deťom, ale váš dospievajúci mládežník, ktorý rád behá a nechýba mu zmysel pre humor.