Knihy na týždeň O jazerách

Tie najlepšie letné dobrodružstvá sa nezaobídu bez vody. Jazerá, kúpaliská, potoky... voda má takmer magickú schopnosť priťahovať malých aj veľkých. Zbaľte si plavky a poďte s nami hľadať miesto na schladenie v horúcich prázdninových dňoch.

Veľká výprava

Leto bez kúpania sa neráťa! Na Slovensku máme cez 30 prírodných kúpalísk a termálnych prameňov. A takisto jeden z mála studených gejzírov v celej Európe. Nájdite si prírodnú nádrž najbližšie k vám. Bude to najlepší výlet prázdnin.
Ak sa vám kúpať nechce a máte radi hľadanie, odporúčame výlet k prameňom.

Malé dobrodružstvo

Voda je plná života. Ryby, žaby, vážky, vtáky... Koľko rôznych živočíchov objavíte pri najbližšom rybníčku alebo potoku? A podarí sa vám vo vedierku dopestovať žabky (alebo iba komáre)?

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

S Medvedíkom sa môžete strenúť vo viacerých knihách Katky Macurovej. V tejto si musí poradiť so skutočne epickou záhradnou potopou. Vďaka bohatej fantázii autorky si s deťmi môžete užiť podmorský život priamo na záhrade.

Priznávame, ani my niekedy neodoláme zvukovým knižkám. Stláčať gombíky a počúvať zaujímavé nahrávky či hudbu je parádna zábava. Obzvlášť, ak sú nahrávky kvalitné a téma knihy zaujímavá. Ako napríklad táto zo série Milujem hudbu. Baletná hudba je výborná pre všetkých budúcich milovníkov klasiky.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Vincent je malý vodník, ktorý sa teší do vodníckej školy. Z triedy však zmizla najdôležitejšia kniha celého vodného sveta - Vodoveda. Vincent so sestrou a pani učiteľkou Minerálkou Búrlivou sa vydajú stratený poklad hľadať. Prejdite sa s nimi od prameňov, cez potoky, rieky, moria a oceány až k oblakom. Vďaka pútavému príbehu spoznáte cestu vody a mnoho zaujímavých faktov.

Aj tento rok tu máme milú čarodejnicu Petronelu Jabĺčkovú. Z rybníčka za domom Olivera a Olívie začnú miznúť ryby. Súvisí to nejako so záhadným cirkusom a spolužiakmi, čo vyzerajú ako upíri? Dvojičky a Petronela majú kopu záhad na rozlúsknutie.

Obrázkové encyklopédie o prírode máme radi. Pozri, príroda vás bude sprevádzať celý rok rôznymi biotopmi, ktoré môžete na Slovensku vidieť. Nazriete do listnatých, ihličnatých lesov, lúk, mokradí či miest a záhrad. Všade nájdete rastilny a živočíchy typické pre jednotlivé lokality. Málo textu a vtipné hlášky robia knihu perfektnou pre zvedavých prváčikov.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Daniel Rušar je výnimočný spisovateľ. Jeho knihy sú vždy o zvláštnych a hlbokých témach. Zachariáš a studená voda je na jednej úrovni kniha o chlapcovi, ktorý sa chce otužovať, aby vedel plávať vo vode aj cez zimu. Ale súčasne čítate aj príbeh o budovaní dôvery medzi synom a otcom a postupne celou rodinou. Rozhodne odporúčame aj iné knihy Daniela Rušara.

Žubrienky inštalatérky je ďalšia klasická "jobusovka". Roztopašná a bláznivá. Výborná letná zábava od Braňa Jobusa.

S dvojičkami Alex a Connerom sa vyberiete na dobrodružnú výpravu do záhadnej Krajiny príbehov. Dostali sa tam náhodou a teraz hľadajú cestu späť. Stretnú celú plejádu známych rozprávkových postavičiek. Otázka je, kto je skutočne dobrý a kto zlý.

Pre najstarších mládežníkov tu máme výbornú dystopiu. Posledná ilúzia je pokračovanie knihy Dcéra ľudstva. Obe tieto knihy určite odporúčame milovníkom fantastických svetov. Druhú časť sme vybrali práve kvôli spojeniu príbehu s našou vodnou témou.