Knihy na týždeň O jaskyniach

Tma je jednou z našich obľúbených tém. Tentokrát sme sa temné veci rozhodli poňať trošku viac pri zemi. Vlastne, rovno pod zemou!
Týždeň O jasyniach môžete stráviť čítaním parádnych rozprávkových kníh. Tam sa to drakmi a jaskyňami len tak hemží. Alebo na to môžete ísť z iného kraja: skúmaním prírodných krás a obyvateľov jaskýň v náučných knihách. Ak si k tomu ešte aj vyrazíte na výlet to nejakej jaskyne vo vašom okolí, zážitok bude dokonalý.

Veľká výprava

V každom kraji Slovenska nájdete viaceré jaskyne. Niektoré z nich budú mať sprievodcov, v iných si budete musieť obliecť výstroj a na čelá nasadiť baterky. Určite si nezabudnite teplé oblečenie.
A pozor, aby ste nevyplašili netopiere!

Malé dobrodružstvo

Podľahli ste už čaru maľovaných kamienkov? Pri prechádzke si nazbierajte pár okruhliakov a doma ich s deťmi pomaľujte. Pri ďalšom výlete ich nechajte niekde pri ceste pre potešenie iných nálezcov.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Magnus, mocný kúzelník a jeho zvieratká je nápaditá kniha s posuvnými prvkami. Ilustrácie Rudolfa Lukeša sú veľmi podmanivé. Príbeh o popletenom kúzelníkovi, ktorému sa čary a kúzla nejak nedaria je síce mierne poučný, ale stále celkom zábavný. Uznávame, že tie pohyblivé obrázky na vás a vaše deti zapôsobia najviac.

Gruffalinka je náš chladivý darček pre toto rozhorúčené počasie. Malá Gruffalinka neverí oteckovi, že v lese existuje strašná príšera, ktorej sa boja všetky zvieratá v lese. Dokonca aj hrozivý Gruffalo má pred ňou rešpekt. Tým záhadným tvorom je malá myška! Gruffalinka sa však na vlastné oči presvedčí, že je lepšie prešibanú myš nestretnúť.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Pre dlhé cesty vlakom sme pre vás vybrali špecialitku: zošit plný aktivít. Môj zošit pozorovania a aktivít: Zvieratá, z ktorých ide strach! je zošítok v duchu montessori. Zoznámite sa v ňom z viacerými zvieratami. Hlavné ale je množstvo zaujímavých úloh rôznych úrovní pre vaše deti. Veríme, že sa zabavia.

Kniha Láskavé rozprávky od Braňa Jobusa je už takmer rozprávková klasika. Sú v nej rôzne príbehy, v ktorých mravoučné poučenie rozhodne nenájdete. Čoho je v nich ale dosť sú šialené zvraty, bláznivé nápady a absurdný humor. Odporúčame aj audio verziu!

Komiks Marcy a záhada Sfingy sa odohráva v prostredí zabývanom egyptskými božstvami. Malá Marcy je na začiatku síce trošku ustráchaná, ale bude musieť prekonať svoje obavy. Jej otec sa totiž dostal do problémov a Marcy je jediná, ktorá mu vie pomôcť.
Joe Todd-Stanton je výborný rozprávač aj ilustrátor. Táto útla, ale akciou nabitá knižka je pokračovaním výborného komiksu Artur a zlaté lano. Odporúčame obe!

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Veľkoformátovka Pod zemou / Pod vodou je fascinujúca encyklopédia o svete pod zemským či morským povrchom. Okrem toho je veľmi krásne ilusrtrovaná. Perfektná pre všetkých zvedavých čitateľov, malých aj veľkých.

Čerstvo presťahovaný tretiak Adam v knihe Posledný permoník objavuje čaro Kremnice. Nedarí sa mu nájsť nových priateľov. Až kým nestretne posledného kremnického permoníka. S čarovným škriatkom sa začnú veci meniť k lepšiemu.
Hlavný príbeh je popretkávaný povesťami a rozprávkami z banskej slávy Kremnice. Postavičky z povestí ožívajú a vstupujú do Adamovho vlastného príbehu. Vďaka knihe spoznáte historickú aj tú súčasnú Kremnicu.

Ak máte radi bludiská a históriu, skúste Ariadninu niť. Parádna zábava, kopa informácií zo skutočnej aj mýtickej histórie Grécka, všetko v jednej knihe. Pozor, kniha je z kategórie skutočne veľkých. Odporúčame čítať opatrne, najlepšie na piknikovej deke v parku či záhrade.

Strážca tieňov je druhá časť trilógie o Molly Pecksniffovej. S kamošmi sa skrývajú v jaskyni pred zlými maskami tieňov. Budú musieť prekonať veľa ťažkých skúšok a nástrah. Na jej úspechu či neúspechu bude závisieť veľa. Mágia v knihe je temná a nie je núdza o vypäté situácie. Preto odprúčame čitateľom, ktorí majú radi čítanie s trochou nervy-drásajúcej drámy.

Kto by nepoznal legendárne Hunger Games. Slovensky vyšla prvá časť série ako Hry o život. O život detským účastníkom v zvrátenej hre pre pobavenie celého kraja naozaj pôjde. V tejto dystopickej trilógii sa zoznámite s odvážnou Katniss, ktorá už nechce hrať podľa krutých pravidiel. Odporúčame vašim mládežníkom aj vám. Stojí za to!