Knihy na týždeň O hradoch

Hrady, zámky, rytierske súboje, kráľovné, kráľovské hostiny, princezné a princovia... to všetko sa zmestí do kníh na našu siedmu letnú tému. Nezabúdame ani na obľúbených drakov. Vyberte si z našich knižných tipov knihu, ktorá bude namiešaná podľa vašej chuti. Alebo možno máte vyhliadnutý nejaký iný hradný príbeh, na ktorý sa s deťmi tešíte.

V každom prípade vám prajeme príjemné čítanie a veľa cestovateľských zážitkov. Nezabudnite, leto sa prelomilo do svojej druhej polovice. Ešte stále máte kopu času na výletovanie. Alebo na príjemné oddychovanie. Podľa toho, čo potrebujete.

Veľká výprava

Na Slovensku môžete navštíviť viac ako 20 hradov a zámkov a 75 zrúcanín. Vyberiete sa na ten najstarší (Devín), pôvodne najväčší (Nitriansky) alebo vám najbližší?

Malé dobrodružstvo

Postavte miniatúrny hrad pre víly a škriatkov. Múry hradu môžete vystrihnúť z karónu a ozdobiť ho podľa svojej fantázie. Napríklad vetvičkami, machom, listami alebo šiškami, ktoré nazbierate na prechádzke.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Pán kráľ sa dopočul, že v jeho podhradí sa usalašil drak. Pošle preto svojich troch zbrojnošov, aby draka vyhnali. Takto večer ale odvážni zbrojnoši nič nevidia. Postupne odhaľujú, že za hrozivými tieňmi sa vôbec draci neskrývajú. Knihu s tieňohrou s názvom Kdeže je drak? odporúčame deťom okolo 2 rokov. Určite sa pobavíte s nimi.

Klasických rozprávok nie je nikdy dosť. Táto verzia známeho príbehu o Šípkovej Ruženke vás očarí aj ilustráciami, ktoré sú spracované ako 3D pop-up prvky.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Minulý týždeň ste si mohli ulietavať na Jobusových šialených rozprávkach, v týždni O hradoch sme však pre vás vybrali rozprávkovú zbierku trošku bežnejšieho typu. Kniha Z rozprávkovej postieľky je perfektná na čítanie pred spaním.

Aj tento týždeň sme pre vás vybrali zaujímavú encyklopédiu. V knihe Príbehy stavieb nájdete prehľad najzaujímavejších stavieb ľudstva. Prevedie vás dejinami ľudských stavieb okolo celej Zeme. Nebojí sa ukázať klasických zástupcov architektúry až po blázviné stavby súčastnosti.

Cestovať môžu aj pastelky! Dankove stratené pastelky sa snažia dostať naspäť do škatuľky. Jedna zapadla v kresle, druhá sa zatúlala v tmavej pivnici a jednu dokonca zabudli na dovolenke! O svojich strastiach a útrapách píšu Dankovi pohľadnice. Všetko sú to veľmi vtipné mikropríbehy, na ktorých sa určite zasmejete.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Komisky Šaša Vtipťapa vymyslela dvojica auorov, keď mali osem rokov. Kreslili ho spoločne počas nudného vyučovania. Komické skeče oslovia práve druhákov a tretiakov svojou absurditou a iróniou. Odprúčame!

Deťmi napísaná kniha je aj Statočný rytier Tiler, ktorá vznikla ako kolektívna práca tretiakov na jednej škole v rámci hodín tvorivého písania. Príbehov sa potom chopili odborníčky ako autorka Monika Kompaníková a grafička Mária Rojko. Vznikla skutočne exkluzívna kniha, ktorá je spomienkou na jeden fantastický projekt.

Priznávame, každý rok sa do výberu kníh Prečítaného leta snažíme dosťať knihu zo série Ako si vycvičiť draka. Tento rok sme ju dali práve do týždňa O hradoch. Štikút a Rybonoha sa totiž ocitnú uprostred rímskej pevnosti. S problémov sa dostanú aj vďaka tomu, že ovládajú cudzie jazyky. V knihe nájdete aj (u našich detí veľmi obľúbený) slovníček dračtiny. Nie nadarmo sa tretí diel tejto dračej ságy volá Učíme sa dračtinu.

Rozprávky vedia byť aj pekne temné. Preto jednu knihu rozprávok máme aj v tejto vyššej vekovej kategórii. Varovať by vás mohol už názov Slovenské povesti o strašidlách. Alebo veľmi atmosferické ilustrácie. Odporúčame na čítanie večer pri táboráku.

Ak chcete potešiť svojich “odrastencov” a zaimponovať im kvalitnou dávkou rebélie, vyberte im Vraniu šestku. Hrdinami knihy je šestsica zúfalých a pokútnych indivíduí, ktoré vyrástli a dospeli vo víre podvodov a zločinu. Napínavý román z univerza Griša vás vtiahne do sveta, kde mágia a veda kráčajú ruka v ruke. Príbeh je to perfektný na voľné letné dni. Ak sa do neho začítate, budete musieť pokračovať až po poslednú stranu.