Knihy na týždeň O dáždnikoch

Prší, prší, len sa leje? Alebo svieti slniečko? V oboch prípadoch sa vám dáždnik (alebo slnečník) zíde. Knihy, ktoré sme pre vás vybrali, sa hodia do každého počasia. A s počasím súvisia aj naše tipy na výletovanie.

Veľká výprava

Obloha sa najlepšie skúma v hvezdárňach a observatóriách. Ich návšteva vie byť tiež veľmi silným zážitkom. Na Slovensku máme hvezdární pomerne dosť. Nájdite si tú svoju (na dojazd autom či vlakom), overte otváracie hodiny a pripravte sa na čosi neobyčajné.

Malé dobrodružstvo

Prechádzky v daždi vedia byť bláznivé aj romantické. Vezmite si dáždniky, pršiplášte a gumáky. Možno budete prekvapení, ako sa známe miesta počas letného dažďa dokážu zmeniť.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 rokov

Krtko je vždy perfektná voľba. Ilustrácie Zdeňka Millera sú oprávnene slávne na celom svete. Kde našiel Krtko a jeho kamaráti dáždnik? Aké dobrodružstvo s ním zažili? Prečítajte si spolu s najmenšími deťmi.

Jedna z kníh výbornej série Prvé otázky a odpovede sa venuje počasiu. Odporúčame pre zvedavé deti od 3 do 6 rokov. Dozviete sa mnoho vecí: aké farby má dúha, kedy si zobrať dáždnik, odkiaľ sa berie vietor. A už sme hovorili, že kniha má otváracie okienka?

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Mary Poppinsovú určite poznáte. Tá knižná je občas trošku prísna a dbajúca na správne spôsoby, ale zase vie poriadne rozosmiať, nebojí sa hlúpe pravidlá stavať na hlavu a čaruje! Spoľahlivo pobaví deti aj rodičov.

Bláznivé kúsky si užijete aj v básničkách Aprílová brada a iné švihnuté básne. Nájdete v nej krátke aj dlhšie poetické zábavky vhodné do každého počasia.

Priznávame: nemôže byť Prečítané leto bez Arnolda Lobela. Tento pán spisovateľ celému svetu prirástol k srdcu svojimi milými knihami. V tejto knihe dobrodružstiev Kvaka a Čľupa nájdete príbehy o záhradke, pevnej vôli a príliš chutných koláčikoch či odvahe.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Niekedy máte pocit, že zlé počasie je nekonečné. Ani chlapcovi v obrázkovej knihe Dvestošesťdesiatdeväť dní dažďa nie je práve najlepšie. Jeho najlepšia kamarátka sa odsťahovala a on za ňou smúti. Dážď však jedného dňa prestane a život ide ďalej. Krásnu, aj keď trochu smutnú knihu sme pre vás vybrali. Na jej konci je však nádej a sľub, že všetko dobre dopadne.

Úsmev neskromne považujeme za najlepší komiks pre čerstvých násť-ročných. Prevedie vás životom dievčaťa, ktoré sa prebíja pubertou a všetkými jej nástrahami ako len najlepšie vie. Priateľstvá, prvé lásky, otravní mladší súrodenci a večne nechápajúci rodičia. Toto jednoducho musíte čítať.

Má vôbec zmysel predstavovať Harryho Pottera? Asi stačí len povedať, že prvé tri knihy, vrátane Kameňa mudrcov, môžete čítať aj s deťmi okolo 7-8 rokov. Tieto krásne ilustrované vydania vám v predčítaní krásne pomôžu. Ale tie ďalšie časti si radšej nechajte pre staršie deti... veď si pamätáte, je to trochu temnota.

Nezničiteľní je tiež tak trochu temná kniha. Skutočné príbehy ľudí, ktorí sa dostali na hranicu života a smrti. Nervy drásajúce dobrodružstvá aj nádherné celostranové ilustrácie. Táto kniha je poklad, ak máte doma niekoho, koho čítanie príliš nebaví.

Ak máte radi historické romány, ženské hrdinky, ktoré si idú za svojim snom aj proti prúdu, Kroniky prachu sa vám budú páčiť. Trošku histórie aj romantiky, ale hlavne kopa kníh. Hlavná hrdinka, 19ročná Animant, dostane totiž prácu v londýnskej univerzitnej knižnici.