Knihy na týždeň O batohoch a kufríkoch

Tri, dva, jedna... ŠTART!

Priatelia, začína šiesty ročník Prečítaného leta! Nemôžeme tomu uveriť, už tak dlho s nami hráte a čítate. Trochu sa z toho ešte stále spamätávame a preto začneme pekne pomaly a s rozvahou. Najskôr si teda všetko pekne naplánujeme a zbalíme do batohov a kufrom všetko potrebné: maškrty, vodu, KPZ, dezinfekčný sprej (ako nás naučili posledné roky). Ale nezabudnite si vždy pribaliť aj nejakú knihu! Vo vlakoch, pri oddychu na túrach, či piknikoch sa vám zíde. Aj toto leto je totiž v znamení čítania všade, kde sa dá. #knizkynacestach

Veľká výprava

Každá cesta sa začína doma. Preto sa treba dobre pripraviť. Kam by ste chceli cez leto vyraziť? Zájdite s rodinou na kofolu či zmrzlinu a spíšte si svoj prázdninový nápadovník.

Malé dobrodružstvo

Prichystajte si vrecúško s praktickými vecami na výlet. Pre najmenšie deti náhradné oblečenie, pršiplášte, malý zošit a pastelky. Pred cestou ho len jednoducho vložíte do batohu. Staršie deti si môžu poskladať svoju vlastnú KPZ (krabičku poslednej zácharny).

Knižné tipy pre deti vo veku 2 - 4 roky

Pre najmenšie deti sme vybrali jeden z obľúbených príbehov medvedíka Boribona. Knihy maďarskej autorky Veroniky Marék sú láskavé aj zábavné. Ankapanka a Boribon sa vyberú na výlet na blízku horu. Cestou všeličo uvidia a výlet sa nezaobíde ani bez malej nehody. Našťastie všetko dobre skončí.

Knihy pre mrňúchov vedia byť aj krásne hravé. Práve taká je aj Zverolekárka Katka a jej zázračný kufrík. Ku Katke prichádzajú na ošetrenie zvieratká a Katka im vždy zo svojho lekárskeho kufríka vyberie presne to, čo práve potrebujú. Náplasti, teplomer, liečivý sirup... všetko toto si vaše deti môžu z knihy skutočne vybrať a priložiť na správne miesto. Na záver ešte zistíte, že v kufríku je dosť miestna pre limonádu a koláčiky na parádny piknik.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 - 8 rokov

Grip vám možno pripomenie aj toho vášho potomka, ktorý túži práve po tom, čo nemôže mať. Ale pozor, ako v každej správnej rozprávek, aj tu si treba dať pozor, čo si to vlastne želáte. Rýchlo zistíte, že splnené želania nie sú vždy to najlepšie, čo sa vám môže stať. Zábavný príbeh aj parádnu džungľu petstrofarebných ilustrácií nájdete v knGrip - had, ktorý chcel mať nohy.

Čo sa stane, ak sa ocitnete pred Noemovou archou pred biblickou potopou sveta? Máte šťastie, budete zachránení. Jediný háčik je, že ste traja kamoši a na palubu môžu ísť len dvojice. Traja tučniaci z príbehu O ôsmej na arche si ale vedia poradiť. Kamoša strčia do kufra a prepašujú ho tajne na palubu. Či im to prejde a ako sa to všetko skončí si už musíte dočítať sami. Komickými a absurdnými scénkami sa v tejto knihe rozhodne nešetrí.

Komu patrí hora? Ľuďom, ktorí v nej žijú, s láskou sa o ňu starajú, s batôžkom na chrbe v nej trávia čas? Alebo vlčej rodinke, ktorej je hora domovom?
V mojej hore je prekrásna kniha so silným posolstvom, ktorú vám odporúčame v prvom týždni Prečítaného leta. Myšlienku dvoch pohľadov umocňuje aj text, ktorý je v oboch častiach knihy prakticky rovnaký. Útla obrázková kniha z dielne vydavateľstva Slniečkovo v nás zanechala silný dojem. Dúfame, že sa zapáči aj vám doma.

Knižné tipy pre deti vo veku 9 - 15 rokov

Drocent Leon Neón je náš hrdina. Poučí vás o všetkých nebezpečenstvách, ktoré na vás číhajú. Ak ste si mysleli, že čítanie kníh je bezpečná záležitosť, ste na omyle. Ohroziť vás môžu nielen vyskakovacie prvky v knižkách ale aj škorpión, ktorý sa zvykne schovávať na strane 17. Na každú novú knižku pred čítaním treba stúpiť, aby ste škorpióna zneškodnili. Ďalšie bláznivé nápady a rady, ako prežiť skvelý a bežpečný život (plný zdravej kapusty a bez upírskych telocvikárov) si s chuťou prečíta každé humoru-chtivé v knihe Hrozby sú všade okolo nás.

Maxi Einsteinová je tu tiež na riešenie problémov. Ale tých skutočných. Táto geniálna dievčina s partiou neuveriteľne nadaných detí z celého sveta má totiž za úlohu vyriešiť veci, ktoré sa nedaria ani dospelým. Ako skoncovať s chudobou vo stvete, ako zabezpečiť elektriku v malej denine v Kongu? Dobré úmysly im komplikuje záhadná skupina záškodníkov. V knihe si užijete akčné a napínavé naháňačky, fyziku aj dobré srdce detí. Ak máte doma dobrodruhov, ktorí chcú zmeniť svet, séria o Maxi Einsteinovej vám určite sadne.

Do úplne normálneho sveta a situácií, ktoré zažívajú mnohé deti sa dostanete vďaka príbehom Jacqueline Wilsonovej. Autorka je známa svojim porozumením prežívania detí. Jej knihy sa často točia okolo náročných tém, ale tie sú podávané s citom a ohľadom na mladých čitateľov. Hrdinkou knihy Dieťa s kufrom je desaťročná Andy, ktorej rodičia sa rozviedli. Rozprávanie o tom, čo všetko to pre ňu znamená a aké zmeny nastanú v jej živote, môže byť pomocou deťom, ktoré sa ocitli v podobnej situácii. Ale príbeh zaujme aj všetkých ostatných, ktorí tak ľahšie porozumejú životom iných.

Ak máte chuť pred bežnými starosťami uniknúť do fantazijného sveta, ponúkame vám knihu Cestovná agentúra Tajné svety. Hrdinka Flick má tiež jedenásť rokov a bežné rodinné problémy (pracujúcich rodičov, maličkého súrodenca a sťahovanie do nového mesta). Narazí však na zvláštnu cestovnú agentúru, kde necestujete s kuframi ale v kufroch. Sú v nichtotiž ukryté portály do iných svetov, ktoré sú presne tak bláznivé, ako si len dokážete predstaviť. Tajomstvo a nebezpečenstvo na seba nenechajú dlho čakať a vy budete po prečítaní napäto očakávať ďalšie pokračovanie príbehu.

Ak nechcete na napínavé rozuzlenia čakať, kým vydajú novú knihu, skúste sériu Percy Jackson. Tá patrí už dlhé roky medzi celosvetovo populárne knihy a určite vás nesklame. V prvej časti s názvom Zlodej blesku sa Percy dozvie, že je synom boha Poseidóna. Je vlastne poloboh, akým bol aj Herkules. Ak vaše decká mágia, grécka mytológia a nikdy nekončiaca vojna medzi dobrom a zlom ohúri, ľahko môžu siahnuť po ďalších a ďalších častiach série. Varujeme vás, je to prudko návykové čítanie. Skoro akoby bola zakliata. (Súvislosť s batohmi vám ale nemôžeme povedať, pretože nechceme prezrádzať.)

To je od nás na tento týždeň všetko. Želáme vám príjemný záver školského roka a ešte príjemnejší začiatok prázdnin. Prečítané leto je tu pre vás, ak by ste náhodou potrebovali inšpiráciu pre svoje letné oddychovanie. S knihou alebo bez knihy. Vidíme sa na cestách! #knizkynacestach