Blog

Ako môže čítajúci učiteľ priviesť deti k čítaniu

Je to zamotaný kolotoč. Učitelia vinia rodičov, že s deťmi málo čítajú. Rodičia očakávajú, že deti ku knihám majú priviesť učitelia. A niekde medzi tým obe strany zabúdajú na to, že sami nečítajú dosť alebo o tom vôbec nerozprávajú.
Čítať ďalej

Ako vidia svet iní?

Čudná príhoda so psom uprostred noci je kniha so zvláštnym názvom aj hlavným hrdinom. Svoje pocity z čítania nám napísala mladá recenzentka Miriam. Zdal sa jej pohľad Christophera, ktorý je takmer v rovnakom veku ako ona sama, autentický?
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O putovaní

Posledná trojica týždňov Prečítaného leta sa nesie v znamení POMOCI. Začíname putovaním. Každá cesta je dobrodružstvo. Či je za zábavou, alebo z nutnosti. Aj knižní hrdinovia a hrdinky to dobre vedia.
Čítať ďalej

Čo vedia len e-knihy

Poznáte zázrak menom e-knihy? Prečo a ako funguje pre začínajúcich čitateľov vám radi pripomenieme. Ak vaše deti ešte nevyskúšali čítačky a nepodľahli čaru e-kníh, presvedčíme vás, že stoja za vyskúšanie.
Čítať ďalej

Ako sa rozprávať so strašidlami

Kníh o duševnom zdraví pre mládež máme stále málo. Táto je naviac aj veľmi atmosferickým a napínavým rozprávaním, ktoré boj o svoju vlastné ja podáva veľmi zrozumiteľne a pútavo. Zdá sa, že sa našej mladej recenzentke tiež dostala pod kožu.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O baterkách

Keď sa stratíte v tmavej noci alebo temnej beznádeji, zachráni vás lúč svetla. Majte svoje baterky vždy pri sebe. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám trochu nádeje zíde.
Posvieťte si s nami na naše knižné tipy týždňa O baterkách.
Čítať ďalej

Pozvite deti do kuchyne!

Ako sa cez leto učiť tak, aby sme si nevšimli, že sa učíme? A ako čítať trochu viac? Predsa v kuchyni! Ako, prosím? Presne tak, pozvite deti do kuchyne a nechajte sa prekvapiť, čo všetko vám takéto malé dobrodružstvo môže priniesť.
Čítať ďalej

Toto nie je úvod do filozofie

Knihu Všetci sa pýtajú prečo sme vybrali do témy O tme aj kvôli jej pochmúrnej estetike a atmosfére. Môže deťom pomôcť uchopiť temné otázky, ktoré ich trápia a rozhovoriť sa o filozofii. Odhaliť krásu a význam tejto knihy sa podujala Mira z blogu O detských knihách.
Čítať ďalej

Mrazivý život bohov

Rodinné roztržky, boje, úskoky a ľsti. To všetko nájdete v širokej spleti medzi postavami severských bohov. Maťo si na recenziu vybral knihu Severské mýty. Hoci ho staroveký bohovia doteraz nezaujímali, v knihe si našiel niečo, čo má rád.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O nočnej oblohe

Hviezdy, galaxie, slnečná sústava, vesmírne cestovanie aj mýtické božstvá. To všetko nájdete v našich knižných odporúčaniach na tému O nočnej oblohe.
Čítať ďalej

Prašina - temné srdce Prahy

Sympatickí hrdinovia zo súčasnej (ale nie tak úplne) Prahy v knihe Prašina, bavili aj nášho ďalšieho mladého recenzenta. Ako sa mu kniha čítala a čo ho na nej prekvapilo nám napísal desaťročný Maťo.
Čítať ďalej

Chcete, aby vaše deti čítali? Čítajte si sami!

Vedeli ste, že čitateľské vzory sú pre deti a mladých čitateľov absolútne kľúčové? To znamená, že ani stovka dobrých kníh nepomôže, ak dieťa okolo seba nevidí dospelých, ktorí sami čítajú pre radosť.
Čítať ďalej

O odvahe, nádeji a čerešni

Kniha Vzdialenosť medzi mnou a čerešnou nie je ľahké čítanie. Skvelé spracovanie náročnej témy vás však chytí za srdce. Ako kniha zapôsobila na našu mladú recenzentku Tamarku si môžete prečítať v pokračovaní série Deti odporúčajú.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O snoch

Nový tématický celok O TME začíname tým najkrajším: snami. Aké knihy sme vybrali do štvrtého týždňa Prečítaného leta? Budú to krásne sny alebo nočné mory? Z každého trochu. Voľba je len na vás.
Čítať ďalej

Mesto pre paničky aj pankáčov

Kniha Město pro každého vyzerá ako keby ste do jednej miestnosti zavreli postaršiu elegantnú dámičku v dostihovom klobúku s nahúleným pubertiakom. Pridajte k nim ešte jedného seriózneho vedca, pretože táto kniha je vlastne klasickým úvodom do urbanizmu.
Čítať ďalej

Objavte čaro audiokníh pre deti

Audioknihy máme ohromne radi. Môžete ich mať poruke kdekoľvek a kedykoľvek a nezaberajú ani kúštiček miesta. A učia deti viac než by ste si možno mysleli! Len si to vyskúšajte, určite nebudete ľutovať.
Čítať ďalej

Neviditeľný atrament pre tajné správy

K Prečítanému letu určite patria aj zábavné pokusy. Šifrované odkazy, mapy, tmavé uličky… poďme sa spolu zahrať na tajných agentov. Alebo pirátov (ak si budete chcieť tajné písmo vyskúšať aj v iných našich tématických týždňoch).
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O tajných uličkách

Leto a prázdniny v meste vedia ponúknuť veľa dobrodružstiev. Určite ste už boli vo všetkých zákutiach vášho mesta? Vyberte sa s deťmi na prieskum známeho aj neznámeho. Zdvihnite hlavy a pozrite si štíty budov. Možno objavíte niečo, čo ste si doteraz poriadne nevšimli. 
Čítať ďalej

Cestovanie s deťmi? Áno, prosím!

Máte chuť vyraziť s deťmi do sveta? Smelo do toho! Nové miesta, chute, vône a zážitky nám pomáhajú prekonávať stereotyp a prichádzať na iné myšlienky. Skrátka - byť šťastnejší.
Čítať ďalej

Veronika z paneláku - kniha (aj) pre športových nadšencov

Veroniku Velez Zuzulovú určite poznáte. Táto kniha je inšpirovaná jej skutočným životom. Hovorí o bežných problémoch aj tých lyžiarskych. Čo si o knihe myslí dvanásťročná Tamarka sa dozviete v našej ďalšej detskej recenzii.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O panelákoch

Slovenské mesto bez panelákov? To by nešlo. Či už sú tie vaše sivé monumenty alebo farbami hýriace kvádre, natrvalo sú zapísané do našej existencie. A tak sa objavujú nielen v pesničkách a filmoch, ale aj v knihách. 
Čítať ďalej

Súťaže o (najlepších) každodenných čitateľov 

Zabudnite na súťaže Kto prečíta najviac. Naopak, nesúťažte! Vďaka nesúťaženiu tvoríte svet, v ktorom sa číta jednoducho preto, lebo knihy sú mňam. Dobre vám poslúži hra. Do nej môže ľahko prispievať každé jedno dieťa s každou jednou knihou.
Čítať ďalej

Ako sa vďaka Finovi ryby konečne môžu bicyklovať

Každý rok v Prečítanom lete ponúkame knižné recenzie od blogeriek a iných dospelákov. Tentoraz sme sa rozhodli osloviť priamo deti. Aké knihy si vybrali a čo si o nich myslia? Sledujte našu rubriku Deti odporúčajú. 
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O fontánach

Juchú! Je tu prvý týždeň Prečítaného leta a s ním aj naša a vaša najobľúbenejšia téma: voda! Tentoraz voda, ktorú nájdete žblnkať na námestiach a uliciach miest.
Čítať ďalej

Plagát Abeceda Prečítaného leta 2022

Mravce v stane, čítanie na Strome, Tričko od zmrzliny? Toto všetko patrí k letným zážitkom, na ktoré budete určite spomínať. Máte chuť si všetky svoje prázdninové dobrodružstvá s nami zapísať? Pripravili sme pre vás plagát Abeceda Prečítaného leta!
Čítať ďalej